Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opolskie: Wydano informator dla przyszłych mam

0
Podziel się:

Opolski Urząd Wojewódzki wydał "Informator dla przyszłych mam" - poradnik dla
kobiet w ciąży lub planujących posiadanie dzieci. Według wojewody Ryszarda Wilczyńskiego publikacja
jest szczególnie ważna w kontekście problemów demograficznych regionu.

Opolski Urząd Wojewódzki wydał "Informator dla przyszłych mam" - poradnik dla kobiet w ciąży lub planujących posiadanie dzieci. Według wojewody Ryszarda Wilczyńskiego publikacja jest szczególnie ważna w kontekście problemów demograficznych regionu.

W opracowaniu szczegółowo omówiono m.in. kalendarium badań diagnostycznych czy konsultacji medycznych, które przysługują ciężarnym; w formie tabeli rozpisano, jakie badania i świadczenia przysługują przyszłym mamom, w określonych tygodniach ciąży.

Są też m.in. wskazówki dotyczące przygotowań do zajścia w ciążę, np. jakie suplementy diety przyjmować, jakie badania zrobić na etapie planowania dziecka; od kiedy kobietom przysługują finansowane przez NFZ zajęcia w szkołach rodzenia. Szeroko omówiony został też sam przebieg porodu oraz połogu.

Autor opracowania - opolski konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii i położnictwa dr n. med. Wojciech Guzikowski - wyliczając prawa rodzących, zaznaczył, że ich przestrzeganie polega m.in. na respektowaniu prawa do świadomego udziału w podejmowaniu decyzji związanych z porodem, a także do pełnej i zrozumiałej informacji o postępach porodu, prawo wglądu do wszystkich wyników badań oraz prawo wyboru szpitala.

Wojewoda opolski Ryszard Wilczyński zaznaczył, że informator przygotowano, by minimalizować ewentualne nieprawidłowości, a przede wszystkim uświadamiać przyszłe matki i pomóc im w tym, by macierzyństwo było "doświadczeniem jak najbardziej pozytywnym". Zaznaczył, że jest to ważne, biorąc pod uwagę problemy demograficzne woj. opolskiego.

Z badań demografów wynika, że woj. opolskie ma najniższy wskaźnik dzietności i najwyższy odsetek migracji zagranicznych w kraju. Dlatego region chce powołania na swoim terenie Specjalnej Strefy Demograficznej - pilotażowego projektu dotyczącego utworzenia pakietów rozwiązań, które miałyby przeciwdziałać wyludnianiu się regionu. W ramach Specjalnej Strefy Demograficznej mają być realizowane cztery pakiety: Żłobkowo-przedszkolny; Edukacja a rynek pracy; Praca to bezpieczna rodzina oraz Złota jesień dla seniorów.

Jak poinformował dyrektor gabinetu wojewody Szymon Ogłaza, informator wydrukowano w 3 tys. egz. Koszt to ok. 15 tys. zł.

Opracowanie ma trafić do wszystkich poradni, szpitali i placówek medycznych w regionie, w których pojawiają się kobiety w ciąży lub planujące zajście w ciąże. Będzie też dostępny w wersji elektronicznej na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego, portalu zdrowieopolskie.pl. "Wyślemy też pismo do dyrektorów szpitali z prośbą, by zamieścili je również na swoich stronach" - dodał Ogłaza. (PAP)

kat/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)