Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opolskie: XI Opolski Festiwal Nauki rozpocznie się Nocą Nauki

0
Podziel się:

Jak wygląda świat przez noktowizor, o czym piszą wiersze fizycy, jak zbadać
próbkę złota i czemu oczy kota świecą w ciemności - odpowiedzi na te pytania można będzie znaleźć
na XI Opolskim Festiwalu Nauki, który rozpoczyna się w piątkowy wieczór Nocą Nauki.

Jak wygląda świat przez noktowizor, o czym piszą wiersze fizycy, jak zbadać próbkę złota i czemu oczy kota świecą w ciemności - odpowiedzi na te pytania można będzie znaleźć na XI Opolskim Festiwalu Nauki, który rozpoczyna się w piątkowy wieczór Nocą Nauki.

Tegoroczny festiwal podzielono na trzy główne etapy. Pierwszym będzie organizowana w ramach wydarzenia po raz pierwszy z piątku na sobotę Noc Nauki. W niedzielę odbędzie się tradycyjny Piknik Naukowy na opolskim Pl. Kopernika, a w poniedziałek - Dzień Otwartych Drzwi na opolskich uczelniach. Nie zabraknie atrakcji również w sobotę, kiedy to m.in. wieczorem studenci będą oprowadzać po Opolu, opowiadając - także w obcych językach - o jego atrakcjach.

Noc Nauki zacznie się w piątek od debaty "Od pomysłu do przemysłu, czyli marzenia do wdrożenia", w ramach której przedstawiciele uczelni i biznesu porozmawiają o współpracy nauki z regionalnym biznesem. Tuż po niej zostanie przedstawiony projekt dotyczący obrazu kobiety i mężczyzny w świecie kultury i nauki, w ramach którego zaplanowano m.in. wystawę dotyczącą kobiecych strojów od starożytności do współczesności.

Jedną z atrakcji nocy z piątku na sobotę ma być również recytacja wierszy, których tematem jest fizyka. "Niewiele osób pewnie wie, że wśród poetów jest właśnie wielu fizyków" - powiedziała koordynator ds. organizacji festiwalu z ramienia Uniwersytetu Opolskiego dr Katarzyna Książek. Zapowiedziała też, że w ramach Nocy Nauki na wyspie Bolko w Opolu odbędzie się łowienie owadów świecących w ciemności, można będzie korzystać z obserwatorium astronomicznego w akademiku Niechcic i mobilnego planetarium.

Z kolei ekonomiści stworzą mapę ekonomiczną Opola. Będą również doświadczenia chemiczne, pokaz wyładowań oraz różnych sposobów rozszczepiania światła, a dzięki temu, że jedną z instytucji, które włączyły się do organizacji festiwalu w tym roku jest 10. Opolska Brygada Logistyczna w piątkową noc będzie też można zobaczyć świat przez noktowizor.

Atrakcje w ramach Nocy Nauki przygotowała też Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie. Rzecznik tej uczelni Bartosz Bukała wymienił, że na piątkowo-sobotnią noc zaplanowano m.in. naukę gry w bule, literacką noc języków, czyli czytanie poezji i prozy w językach obcych, pokaz robotów konstruowanych przez studentów nyskiej uczelni oraz mapping na nyskiej katedrze, który będzie też można samodzielnie tworzyć.

Z kolei podczas niedzielnego Pikniku Naukowego na Pl. Kopernika w Opolu będzie można obserwować doświadczenia, m.in. fizyczne czy chemiczne, prezentowanych przez studentów i wykładowców. Zaplanowano również badanie autentyczności próbki złota, pokaz ziół mających zastosowania magiczne czy składanie orgiami z różnego rodzaju druków urzędowych.

W organizację tegorocznego Opolskiego Festiwalu Nauki włączyło się w sumie osiemnaście instytucji, prócz opolskich uczelni także muzea, Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji i Park Naukowo Technologiczny. Festiwal został dofinansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Szczegółowy program XI Opolskiego Festiwalu Nauki znajduje się na stronie: www.festiwal.po.opole.pl (PAP)

kat/ agt/

Więcej w serwisie Nauka i Zdrowie PAP - http://nauka.pap.pl

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)