Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opozycja w piątek zaskarży ordynację samorządową do TK

0
Podziel się:

Opozycja zaskarży w piątek do Trybunału
Konstytucyjnego nowelizację samorządowej ordynacji wyborczej -
poinformował PAP w czwartek Witold Gintowt-Dziewałtowski (SLD).
Pod wnioskiem podpisani są posłowie PO, PSL i SLD.

Opozycja zaskarży w piątek do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację samorządowej ordynacji wyborczej - poinformował PAP w czwartek Witold Gintowt-Dziewałtowski (SLD). Pod wnioskiem podpisani są posłowie PO, PSL i SLD.

W czwartek w nowelizacja została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Umożliwia to zaskarżenie nowych przepisów do TK.

Nowelizację ustawy Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw prezydent Lech Kaczyński podpisał w środę wieczorem. Tego dnia przed południem Sejm głosował nad senackimi poprawkami do ordynacji.

"Wniosek do Trybunału złożymy w piątek" - zapowiedział Gintowt- Dziewałtowski. Według szefa klubu SLD Jerzego Szmajdzińskiego, będzie to wspólna inicjatywa opozycji, pod wnioskiem podpisani są posłowie PO, PSL i SLD.

Jak tłumaczył Gintowt-Dziewałtowski, opozycja uważa, że koalicja bezprawnie skróciła okres dotyczący wejścia ustawy w życie, który - zdaniem posła - powinien trwać trzy miesiące. Według przyjętych przepisów, nowela wchodzi w życie 13 września. To ostatni dzień, w którym premier musi ogłosić datę wyborów samorządowych, jeśli miałyby one odbyć się 12 listopada.

Według klubów opozycyjnych, nowe przepisy łamią też zasadę równego traktowania wszystkich głosów i są niezgodne z konstytucyjną zasadę decentralizacji, bo sprzyjają większym komitetom. W myśl przyjętych rozwiązań, wynik komitetu, który w wyborach samorządowych nie przekroczył 5 proc. progu wyborczego, będzie wliczany do wyniku bloku, w skład którego ten komitet wchodził.

Opozycja będzie wnioskowała też o to, by obowiązywanie nowych przepisów zostało zawieszone do momentu wydania orzeczenia przez TK.

Znowelizowana ustawa wprowadza m.in. możliwość tworzenia grup list (bloków) i zawierania przez komitety wyborcze umów o wspólnym podziale mandatów. Według noweli, wynik komitetu, który w wyborach samorządowych nie przekroczył 5 proc. progu wyborczego, będzie wliczany do wyniku bloku, w skład którego ten komitet wchodził.

Nowe przepisy stanowią, że minimum dwa komitety wyborcze mogą utworzyć blok (grupę list) i zawrzeć umowę o wspólnym podziale mandatów. Bloki wyborcze można tworzyć tylko w wyborach do rad gmin liczących powyżej 20 tys. mieszkańców, oraz do rad powiatów i sejmików województw. (PAP)

och/ par/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)