Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Opozycja w Rosji. Nawalny zdobył najwięcej głosów w wyborach

0
Podziel się:

Adwokat, bojownik z korupcją i bloger Aleksiej Nawalny zdobył najwięcej głosów - 43 tys. - w trzydniowych internetowych wyborach do opozycyjnej Rady Koordynacyjnej.

Opozycja w Rosji. Nawalny zdobył najwięcej głosów w wyborach
(gudmd.haralds/CC/Flickr)
bFdTvsqd

Adwokat, bojownik z korupcją i bloger Aleksiej Nawalny zdobył najwięcej głosów - 43 tys. - w trzydniowych internetowych wyborach do opozycyjnej Rady Koordynacyjnej.

Struktura ta będzie wypracowywać strategię działania i kierować akcjami protestacyjnymi przeciwników prezydenta Władimira Putina. Były to pierwsze takie wybory w historii Rosji. Ich celem było skonsolidowanie antyputinowskiej opozycji, która pokazała swoją siłę po wyborach parlamentarnych w grudniu 2011 roku i wyborach prezydenckich w marcu bieżącego roku, kiedy to w proteście przeciwko tym nieuczciwym głosowaniom wyprowadziła na ulice Moskwy i innych miast dziesiątki tysięcy ludzi.

Głosowanie w wyborach do Rady Koordynacyjnej odbyło się głównie za pośrednictwem internetu. Głosować można było też osobiście. W tym celu w całej Rosji utworzono około 70 punktów wyborczych. W głosowaniu uczestniczyło prawie 82 tys. stronników opozycji. Do udziału w wyborach zarejestrowało się ponad 170 tys. ludzi, jednak tylko 97,5 tys. zechciało podać organizatorom swoje dane personalne, co było warunkiem dopuszczenia do oddania głosu.

bFdTvsqf

Początkowo wybory miały trwać dwa dni - w sobotę i niedzielę. Jednak z powodu ataków hakerskich, które w sobotę na kilka godzin zablokowały wyborcze serwery, głosowanie przedłużono od jeden dzień.

O 45 miejsc w Radzie Koordynacyjnej ubiegało się 209 pretendentów, którzy sami wysunęli swoje kandydatury. Członkowie opozycyjnej struktury wybierani byli z czterech list: ogólnoobywatelskiej, lewicowej, liberalnej i nacjonalistycznej. Z pierwszej do podziału było 30 mandatów, a z trzech pozostałych - po pięć.

Poza Nawalnym największe poparcie opozycyjnych wyborców zdobyli: pisarz Dmitrij Bykow, szef Zjednoczonego Frontu Obywatelskiego (OGF) Garri Kasparow, celebrytka Ksenia Sobczak, przywódca ruchu Solidarność Ilja Jaszyn i obrończyni środowiska naturalnego Jewgenia Czyrikowa.

Do Rady Koordynacyjnej wybrani zostali także: jeden z liderów Republikańskiej Partii Rosji-Parnas Borys Niemcow, koordynator radykalnego Frontu Lewicy Siergiej Udalcow, były deputowany do Dumy Państwowej Giennadij Gudkow, politolog Andriej Piontkowski, ekonomista Andriej Iłłarionow oraz dziennikarze Siergiej Parchomienko i Olga Romanowa. Mandaty zdobyli również przywódcy skrajnej prawicy: Danił Konstantinow, Władimir Tor i Konstantin Kryłow.

bFdTvsql

Kilku znanych przywódców ugrupowań demokratycznych - m.in. Michaił Kasjanow, Władimir Ryżkow i Grigorij Jawliński - zdystansowało się wobec tej inicjatywy, nie chcąc firmować udziału skrajnych nacjonalistów w antyputinowskim ruchu protestacyjnym. Z tego samego powodu przeciwko opozycyjnym wyborom wystąpiło wielu znanych obrońców praw człowieka, w tym legendarny dysydent Siergiej Kowalow i szefowa Moskiewskiej Grupy Helsińskiej Ludmiła Aleksiejewa.

Z kandydowania zrezygnował również odsiadujący w łagrze w Karelii, na północy Rosji, karę 13 lat pozbawienia wolności skonfliktowany z Kremlem były właściciel koncernu naftowego Jukos Michaił Chodorkowski, który oświadczył, że przy swym _ obecnym statusie _ nie zdoła pomóc powstającej strukturze w rozwiązywaniu stojących przed nią zadań. Kreml oficjalnie ignorował te alternatywne wybory.

Czytaj więcej w Money.pl
Rusza telefon zaufania dla przeciwników Putina Pod specjalnym numerem przyjmowane są informacje o niedozwolonych naciskach na obywateli.
Putin: Czy ktoś mnie lubi? Ja się nie obrażam Premier Rosji oświadczył, że jest zainteresowany maksymalną przejrzystością głosowania.
USA rozmawiały z rosyjską opozycją o... Tymczasem w Moskwie powstał Ruch Obywatelski, który ma pilnować wolności wyborów.
bFdTvsqG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)