Notowania

gaz
10.09.2010 13:55

Opozycja zablokowała ukraiński parlament

Politycy domagają się wstrzymania podwyżek cen gazu i opłat komunalnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Deputowani opozycyjnego Bloku Julii Tymoszenko (BJuT) zablokowali pracę parlamentu Ukrainy, domagając się moratorium napodwyżki cen gazu i wzrost opłat komunalnych, a także wycofania się rządu z projektu podwyższenia wieku emerytalnego dla kobiet.

Jeszcze przed rozpoczęciem posiedzenia parlamentu około 40 opozycyjnych deputowanych zablokowało wszystkie przejścia do prezydium Rady Najwyższej i mównicę.

Opozycja żąda _ wprowadzenia moratorium na podwyżkę cen gazu i opłat komunalnych. - Nie zgadza się także na podwyższenie wieku emerytalnego dla kobiet _ - powiedział Iwan Kyryłenko, jeden z liderów BJuT. Chce także wyjaśnienia spraw związanych z wyrokiem sądu arbitrażowego w Sztokholmie co do własności 11 mld metrów sześciennych gazu ziemnego.

W sierpniu ceny gazu dla odbiorców indywidualnych na Ukrainie wzrosły o 50 procent. Kolejna podwyżka, także 50-procentowa, przewidywana jest w kwietniu przyszłego roku.

Władze w Kijowie podnoszą ceny gazu dla ludności z powodu zobowiązań wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Wiążą się one z warunkami pożyczki przyznanej Kijowowi pod koniec lipca. Ukraina otrzymała wówczas kredyt typu stand-by wysokości 15,15 mld dolarów na 29 miesięcy.

Oprócz wprowadzenia podwyżek cen gazuukraiński rząd zobowiązał się wobec MFW również do wyrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn oraz zapowiedział, że w przyszłym roku nie będzie podwyżek płac w budżetówce.

8 czerwca Międzynarodowy Sąd Arbitrażowy w Sztokholmie nakazał Ukrainie zwrot spółce RosUkrEnergo(RUE) 11 mld metrów sześciennych gazu i dodatkowo zapłacenie grzywny w formie zwrotu 1,1 mld metrów sześciennych tego paliwa. Ukraina zapowiedziała apelację od tej decyzji, a minister ds. paliw i energetyki Jurij Bojko powiedział, że oddanie RUE gazu z zapasów państwowej spółki paliwowej Naftohaz _ jest niemożliwe _.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Rosja może sprzedawać taniej **gaz** Ukrainie ]( http://news.money.pl/artykul/rosja;moze;sprzedawac;taniej;gaz;ukrainie,223,0,666335.html )
* [ **Ukraina** chce zmiany kontraktów gazowych z Rosją ]( http://news.money.pl/artykul/ukraina;chce;zmiany;kontraktow;gazowych;z;rosja,50,0,664882.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: gaz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz