Notowania

wiadomości
12.09.2011 16:33

Opryński i Dałkowska wśród laureatów nagród miesięcznika "Teatr"

Lider Teatru Provisorium z Lublina Janusz Opryński, fotograf teatralny Wojciech Plewiński oraz aktorzy Ewa Dałkowska i Marek Kalita to laureaci nagród miesięcznika "Teatr" za sezon 2010/2011.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Lider Teatru Provisorium z Lublina Janusz Opryński, fotograf teatralny Wojciech Plewiński oraz aktorzy Ewa Dałkowska i Marek Kalita to laureaci nagród miesięcznika "Teatr" za sezon 2010/2011. *

Opryński został laureatem Nagrody im. Konrada Swinarskiego, przyznawanej najlepszemu reżyserowi w sezonie.

Artysta został doceniony za "wieloletnie, konsekwentne podążanie własną drogą artystyczną i twórczy wkład w polską kulturę teatralną ze szczególnym uwzględnieniem spektaklu +Bracia Karamazow+".

Janusz Opryński to szef lubelskich Międzynarodowych Konfrontacji Teatralnych, od 1976 r. związany z grupą Provisorium w Lublinie. Był reżyserem, współautorem, najważniejszych spektakli zespołu - m.in. "Wspomnień z domu umarłych", "Współczucia", "Końca wieku". W 1998 roku nawiązał współpracę z Witoldem Mazurkiewiczem i jego Kompanią Teatr. W jej wyniku powstało słynne przedstawienie "Ferdydurke", z którym zjeździli cały świat, a także: "Sceny z życia Mitteleuropy", "Do piachu!" i "Homo Polonicus". W czerwcu, już bez Mazurkiewicza, przygotował w Provisorium "Braci Karamazow" według Dostojewskiego.

Nagrodą Specjalną "Teatru" uhonorowano wybitnego fotografa teatralnego Wojciecha Plewińskiego. Artysta dokumentował ok. 700 spektakli teatrów: Rapsodycznego, Starego, Słowackiego w Krakowie, Polskiego we Wrocławiu, im. Witkacego w Zakopanem. Zawodowo przez 45 lat był związany z krakowskim "Przekrojem". Znany jest także jako autor zdjęć muzyków jazzowych.

Ewę Dałkowską za rolę Elizabeth Costello w przedstawieniu "Koniec" w reż. Krzysztofa Warlikowskiego w Nowym Teatrze w Warszawie uhonorowano nagrodą im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepszą żeńską kreację aktorską sezonu.

Za rolę męską nagrodą im. Aleksandra Zelwerowicza nagrodzono Marka Kalitę, który wcielił się w rolę Generała w przedstawieniu "Generał" według sztuki Jarosława Jakubowskiego w reż. Aleksandry Popławskiej. Kalitę doceniono także za kreację w przedstawieniu "Koniec" w reż. Krzysztofa Warlikowskiego w Nowym Teatrze w Warszawie.

Jury obradowało w składzie: Łukasz Drewniak, Jacek Kopciński (przewodniczący jury), Jolanta Kowalska, Wojciech Majcherek, Katarzyna Tokarska-Stangret i Kalina Zalewska.(PAP)

agz/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz