Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opublikowano przewodnik po programie Erasmus+

0
Podziel się:

1,8 mld euro chce przeznaczyć w 2014 r. Unia Europejska na dofinansowanie
różnych organizacji w ramach programu Erasmus+. W czwartek przedstawiciele Komisji Europejskiej
poinformowali o opublikowaniu przewodnika po tym nowym programie.

1,8 mld euro chce przeznaczyć w 2014 r. Unia Europejska na dofinansowanie różnych organizacji w ramach programu Erasmus+. W czwartek przedstawiciele Komisji Europejskiej poinformowali o opublikowaniu przewodnika po tym nowym programie.

Erasmus+ ruszy od początku przyszłego roku. Ma połączyć pod jednym szyldem dotychczasowe programy edukacyjne, szkoleniowe, programy dla młodzieży, takie jak Comenius, Erasmus, Erasmus Mundus, Leonardo da Vinci. Program uwzględni też projekty związane ze sportem.

Jak poinformowali w czwartek przedstawiciele Komisji Europejskiej w przesłanym PAP komunikacie, o środki w programie Erasmus+ ubiegać się mogą podmioty działające w dziedzinie kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu. "Zachęcam organizacje do uważnego zapoznania się z przewodnikiem, tak aby mogły być one w pełnej gotowości, kiedy rozpocznie się procedura elektronicznego składania zgłoszeń. Dzięki 40-proc. zwiększeniu budżetu programu, w ciągu następnych siedmiu lat dotacje otrzyma ponad 4 mln osób, w tym studenci i uczniowie, stażyści, nauczyciele i wolontariusze" - powiedziała europejska komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży, Andrulla Wasiliu.

UE chce przeznaczyć środki z programu Erasmus+ m.in. na promowanie mobilności studentów i uczniów, stażystów, nauczycieli i innych osób pracujących z młodzieżą, młodych osób uczestniczących w wymianie młodzieży, liderów grup młodzieżowych i wolontariuszy. Chce też zacieśniać partnerstwo między instytucjami związanymi z edukacją i organizacjami młodzieżowymi a światem pracy. Podmioty mogą się też ubiegać o środki na wspieranie dialogu i budowanie zdolności niezbędnych do przeprowadzenia reform systemu edukacji, szkoleń i wsparcia dla młodzieży.

Oprócz uniwersytetów i placówek szkoleniowych po raz pierwszy wsparcie otrzymają nowe innowacyjne partnerstwa, tzw. sojusze na rzecz wiedzy oraz sojusze na rzecz umiejętności sektorowych. Partnerstwa mają ułatwić budowanie powiązania między światem edukacji a rynkiem pracy.

W dziedzinie sportu nacisk położony zostanie m.in. na projekty ukierunkowane na rozwiązywanie takich problemów jak ustawianie zawodów sportowych, doping, przemoc i rasizm. Środki pozyskać można też na projekty promujące m.in. właściwe zarządzanie, równość płci i aktywność fizyczną.

Zainteresowani mogą się ubiegać o finansowanie od końca stycznia. "Osoby indywidualne nie mogą bezpośrednio występować o dotacje - powinny one skontaktować się z uniwersytetem, szkołą lub organizacją, która złoży wniosek" - poinformowali przedstawiciele KE w przesłanym PAP komunikacie.

Przewodnik dotyczący programu Erasmus+ zawiera szczegółowe informacje o celach, priorytetach, możliwościach finansowania dla każdego z działań, w tym techniczne informacje dotyczące wniosków o dotacje i procesu wyboru, a także przepisy finansowe i administracyjne dotyczące przyznawania dotacji.

Przewodnik dostępny jest pod adresem http://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/documents/erasmus-plus-programme-guide_en.pdf . (PAP)

lt/ mrt/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)