Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

OPZZ: propozycje zmian w OFE mają zasypać dziurę budżetową

0
Podziel się:

Proponowane przez rząd zmiany w systemie emerytalnym służą zasypaniu dziury
budżetowej - powiedział w czwartek szef OPZZ Jan Guz. Organizacja popiera m.in. dobrowolność wyboru
między ZUS a OFE.

Proponowane przez rząd zmiany w systemie emerytalnym służą zasypaniu dziury budżetowej - powiedział w czwartek szef OPZZ Jan Guz. Organizacja popiera m.in. dobrowolność wyboru między ZUS a OFE.

"Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych dokonało analizy projektu ustawy o OFE. W naszej ocenie zmiany są przyporządkowane zasypaniu dziury budżetowej, jaka powstała w wyniku złego gospodarowania środkami publicznymi. Nie jest troską rządu by świadczenia emerytalne były na odpowiednim poziomie a środki, które wpłacamy, były odpowiednio zabezpieczone" - powiedział na konferencji prasowej Guz.

W jego ocenie, rząd dalej nie dokonał całościowej oceny sytuacji w funduszach emerytalnych, w zabezpieczeniu emerytalnym -m.in. w funkcjonowaniu ZUS. Zdaniem Guza zmniejsza się zaufanie Polaków do instytucji ubezpieczenia społecznego, ponieważ rząd "w zależności od potrzeb - bez względu na to, jaki to jest rząd - dokonuje zmian".

OPZZ w propozycjach rządu popiera m.in. wprowadzenie zasady dobrowolności wyboru, czy ubezpieczony chce oszczędzać tylko w I filarze, czy równocześnie w I i II filarze; powierzenie wypłaty emerytury z obydwu filarów w postaci jednego świadczenia Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych; waloryzację całości jednolicie wyliczanej wysokości emerytury, co skutkuje waloryzacją świadczenia ze środków gromadzonych w OFE; a także zmniejszeniu z 3,5 proc. do 1,75 proc. maksymalnej opłaty, jaką OFE będą mogły pobierać od wpływającej do nich składki.

OPZZ sprzeciwia się m.in. obniżeniu o połowę opłaty, jaką za ściąganie i przekazywanie składek do OFE pobiera ZUS oraz minimalnej wymaganej stopy zwrotu i niedoboru bez zaproponowania rozwiązania alternatywnego. Zdaniem związkowców rozwiązanie to narusza gwarancje bezpieczeństwa tej części systemu.

"Wnosimy m.in. o wprowadzenie odpowiedzialności akcjonariuszy Powszechnych Towarzystw Emerytalnych za poziom świadczeń emerytalnych" - powiedział Guz. Ponadto OPZZ wnosi jeszcze o wprowadzenie możliwości decydowania przez ubezpieczonych, którzy zdecydują się pozostać w II filarze, czy chcą płacić dodatkową składkę na OFE. Zdaniem związkowców zaproponowany wzrost składki z obecnych 2,8 proc. wynagrodzenia brutto do 2,92 proc. może być uznany przez zwolenników oszczędzania w II filarze za niesatysfakcjonujący. Związkowcy chcą też przesunięcia aktywów z OFE do ZUS rezygnujących z oszczędzania w II filarze nie tylko części obligacyjnej, ale także akcyjnej.

Związkowcy nie sprzeciwiają się wprowadzeniu proponowanemu zakazowi emisji i publikacji reklam dotyczących OFE.

OPZZ zapowiedziało, że swoje propozycje prześle do resortu pracy jeszcze w czwartek.

Wiceminister pracy i polityki społecznej Marek Bucior poinformował w czwartek, że projekt dotyczący zmian w systemie emerytalnym może w przyszłym tygodniu trafić na posiedzenie Komitetu Stałego Rady Ministrów. Chodzi o opublikowany na początku października przez resort pracy projekt, który został poddany konsultacjom społecznym i międzyresortowym. Szereg zastrzeżeń do niego zgłosili partnerzy społeczni, ale także instytucje administracji publicznej.

Projekt przewiduje m.in., że od 1 kwietnia 2014 r. przyszli emeryci będą mogli wybierać, czy chcą, by 2,92 proc. pensji w postaci składki emerytalnej nadal trafiało do OFE, czy też do ZUS na specjalne subkonto. Decyzja o wyborze OFE lub ZUS nie będzie ostateczna. Pieniądze na subkontach w ZUS będą mogły być dziedziczone do trzech lat po przejściu na emeryturę ubezpieczonego.

Wypłatą emerytur, także ze składek, które będą gromadzone w OFE, zajmie się ZUS. Zaproponowano wprowadzenie tzw. suwaka, czyli obowiązku stopniowego przekazywania aktywów z OFE do ZUS, na 10 lat przed emeryturą (w ratach co miesiąc). Zdecydowano, że część obligacyjna aktywów zgromadzonych w OFE ma zostać przekazana do ZUS. Po umorzeniu obligacji środki te mają być zapisane na subkontach w ZUS, gdzie mają być waloryzowane i dziedziczone, podobnie jak pozostałe środki na tych subkontach. Projekt przewiduje zakaz emisji i publikacji reklam dotyczących OFE. (PAP) aop/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)