Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

OPZZ pyta premiera o program PiS

0
Podziel się:

Jak PiS chce ograniczyć sferę ubóstwa i czy
zamierza zawrzeć pakt społeczny, w sposób równoprawny traktując
wszystkich partnerów społecznych - m.in. z takimi pytaniami do
premiera Jarosława Kaczyńskiego, jako lidera PiS, wystąpiło
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

Jak PiS chce ograniczyć sferę ubóstwa i czy zamierza zawrzeć pakt społeczny, w sposób równoprawny traktując wszystkich partnerów społecznych - m.in. z takimi pytaniami do premiera Jarosława Kaczyńskiego, jako lidera PiS, wystąpiło Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

W wystąpieniu, którego kopię PAP otrzymała w poniedziałek, OPZZ podkreśliło, że przed wyborami zapoznało się z dokumentami programowymi głównych ugrupowań i występuje o wyjaśnienia niektórych kwestii. Następnie całość korespondencji przekaże członkom związków zawodowych, aby było to pomocne w podjęciu decyzji wyborczej. W przypadku PiS, pytania odnoszą się do realizacji "Programu 2005, IV RP. Sprawiedliwość dla wszystkich".

OPZZ pyta np., czy PiS zamierza zawrzeć pakt społeczny w sposób równoprawny traktując wszystkich partnerów społecznych oraz czy chce prowadzić dialog społeczny ze związkami zawodowymi traktując je na takich samych zasadach.

Jak napisali związkowcy, dotychczas PiS określiło NSZZ "Solidarność" jako "najbardziej autentyczną reprezentację pracowników i tylko z tym związkiem kilkakrotnie w kluczowych sprawach podpisało porozumienie, pomijając pozostałych partnerów społecznych".

OPZZ pyta także, jak PiS chce ograniczyć sferę ubóstwa i czy podejmie politykę kierowania pomocy społecznej do najbardziej potrzebujących grup ludności". Według związkowców, rządy PiS, wbrew zapisom własnego programu, kontynuowały politykę rozwarstwienia społecznego i wykluczenia.

Związkowcy przypomnieli, że PiS w swoim programie proponowało, "aby każdy przedsiębiorca, tworząc jedno nowe miejsce pracy, otrzymywał przez 2 lata w formie potrącenia od podatku CIT comiesięcznie kwotę 1 tys. zł i deklarowało, że "założenie firmy powinno być możliwe w jednym miejscu i powinno trwać maksymalnie trzy dni". OPZZ pyta zatem, czy PiS podejmie skuteczne działania na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i tworzenia nowych miejsc pracy.

OPZZ pyta też o ograniczenia Funduszu Pracy i konsekwencje tego. Według centrali, "tymczasowa praktyka rządzenia PiS wygląda tak, że zaplanowano zabrać na zdrowie 50 proc. wpływów Funduszu pracy, co spowoduje, że zagrożone są wszelkie formy aktywizacji bezrobotnych tj. szkolenia prace interwencyjne, roboty publiczne, staże".

Związkowcy stawiają także pytaniem, czy PiS zdoła zrealizować w ciągu najbliższych sześciu lat zapis programu partii z 2005 r. mówiący o tym, że każda rodzina powinna dysponować własnym mieszkaniem, więc należy "wybudować w ciągu najbliższych ośmiu lat od trzech do czterech milionów mieszkań". Według OPZZ oznaczałoby to budowę ok. 500 tys. mieszkań rocznie, "tymczasem buduje się niewiele ponad 70 tys.".

Związkowcy przypomnieli też, że PiS deklarował, iż doprowadzi do szybkiego wniesienia projektów ustaw regulujących emerytury pomostowe dla osób pracujących w szczególnie ciężkich warunkach i wykonujących pracę o szczególnym charakterze.

W wystąpieniu znalazło się także pytanie, czy PiS podejmie działania na rzecz przyjęcia i stosowania przez Polskę m.in. Europejskiej Karty Społecznej oraz unijnej Karty Praw Podstawowych, a także Konwencji 102 Międzynarodowej Organizacji Pracy.

Związkowcy chcieliby także uzyskać odpowiedź na pytanie, czy PiS widzi potrzebę podniesienia płacy minimalnej do poziomu 50 proc. średniego wynagrodzenia.(PAP)

bpi/ malk/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)