Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

OPZZ: rządowe propozycje ws. OFE nieczytelne

0
Podziel się

Rządowe propozycje zmian w systemie emerytalnym są o lata spóźnione i
nieczytelne dla ubezpieczonych - oświadczył przewodniczący OPZZ Jan Guz. Według niego złe
wprowadzenie systemu emerytalnego w Polsce powinno się skończyć wnioskami do prokuratury.

bErUzjLp

Rządowe propozycje zmian w systemie emerytalnym są o lata spóźnione i nieczytelne dla ubezpieczonych - oświadczył przewodniczący OPZZ Jan Guz. Według niego złe wprowadzenie systemu emerytalnego w Polsce powinno się skończyć wnioskami do prokuratury.

"Mamy propozycję, która jest niepełna. OPZZ postulowało, aby dokonać oceny całości systemu emerytalnego(...). Zwracamy się do rządu, by nie dokonywał reform wyrywkowych, częściowych, które tylko psują system" - powiedział Guz w piątek na konferencji prasowej poświęconej zaproponowanym w środę przez rząd zmianom.

Według rządowych planów część obligacyjna zasobów OFE miałaby zostać przeniesiona do ZUS, środki te trafiłyby na subkonta w ZUS. Przyszli emeryci mają mieć wybór, czy chcą oszczędzać w otwartych funduszach, czy też nie. Poza tym rząd przygotował propozycję dotyczącą wypłat emerytur z OFE, tzw. suwak. Dla bezpieczeństwa świadczeń emerytalnych - jak powiedział szef rządu - wprowadzony ma być obowiązek stopniowego przekazywania aktywów z OFE do ZUS, na 10 lat przed emeryturą.

bErUzjLr

"Ubezpieczeni dalej będą zdezorientowani, gdzie są ich pieniądze, mówi się o funduszach akcyjnych, obligacyjnych, mówi się o OFE, ZUS, IKE, IKZE, pracowniczych programach emerytalnych. Pieniądze są rozproszone i nikt nie wie, w jakiej części i gdzie się one znajdują" - dodał przewodniczący OPZZ.

Podkreślił, że propozycje rządu są nieczytelne dla ubezpieczonych i "należy to w projekcie ustawy przedstawić bardziej jasno".

Za zbieżne z postulatami OPZZ organizacja uznała wprowadzenie w rządowym projekcie częściowej dobrowolności wyboru pomiędzy oszczędzaniem w ZUS a OFE oraz zmniejszenie kosztów funkcjonowania OFE.

Guz podkreślił jednak, że oczekuje, iż będą wyciągnięte wnioski ze złego wprowadzenia obecnego systemu emerytalnego i że "zostaną skierowane sprawy do prokuratury i do trybunału".

bErUzjLx

"Mieliśmy wypoczywać pod palmą w Afryce, niestety przyszło nam na Rondzie de Gaulle'a pod byłym budynkiem KC PZPR" - powiedział Guz, przypominając reklamy, które towarzyszyły wprowadzaniu OFE w Polsce.

"Jeden z funkcjonariuszy państwowych wypowiedział się, że społeczeństwo zostało oszukane(...). To jeśli zostali oszukani, to pytanie, kto dzisiaj za to powinien ponosić odpowiedzialność. Nie możemy się z tym zgodzić, żeby ta odpowiedzialność finansowa spoczywała na ubezpieczonych" - mówił szef OPZZ.

W wydanym komunikacie organizacja podkreśla, że niezależnie od tego, co jest zawarte w rządowym projekcie reformy systemu emerytalnego to zapewnienie godnych emerytur jest związane z wysokością wpływów do ZUS.

"Dlatego ponawiamy nasze postulaty: tworzenia nowych miejsc pracy, szybszego wzrostu wysokości płacy minimalnej i wynagrodzeń w całej gospodarce, objęcia, co do zasady, oskładkowaniem wszystkich dochodów obywateli, w tym diet, premii, wynagrodzeń rad nadzorczych, umów o dzieło, prowadzenia przez państwo aktywnej polityki rodzinnej" - oświadcza OPZZ. (PAP)

bErUzjLy

js/ mja/ bno/ mow/

bErUzjLS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)