Notowania

order orła białego
05.11.2010 13:28

Order Orła Białego dla Michnika, Bieleckiego, Halla i bpa Orszulika

Adam Michnik, Jan Krzysztof Bielecki, Aleksander Hall oraz biskup Alojzy Orszulik mają zostać odznaczeni przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Orderem Orła Białego. W związku z tą decyzją z zasiadania w kapitule odznaczenia zrezygnował b. Rzecznik Interesu Publicznego Bogusław Nizieński.

Podziel się
Dodaj komentarz

Adam Michnik, Jan Krzysztof Bielecki, Aleksander Hall oraz biskup Alojzy Orszulik mają zostać odznaczeni przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Orderem Orła Białego. W związku z tą decyzją z zasiadania w kapitule odznaczenia zrezygnował b. Rzecznik Interesu Publicznego Bogusław Nizieński.

Z podobnym zamiarem nosi się Andrzej Gwiazda, który powiedział w piątek PAP, że decyzje prezydenta o nadaniu Orderu Orła Białego m.in. Michnikowi wymuszają na nim rezygnację z zasiadania w kapitule tego odznaczenia.

Dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek poinformowała w piątek PAP, że bp Orszulik, Hall, Bielecki i Michnik zostaną odznaczeni przez prezydenta w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej, w szczególności dla przemian demokratycznych i wolnej Polski, a także za zasługi w działalności publicznej. Michnik, Bielecki, Hall i bp Orszulik zostaną odznaczeni 10 listopada.

Decyzja prezydenta w sprawie przyznania tym osobom Orderu Orła Białego wywołała sprzeciw niektórych członków kapituły odznaczenia. Były RIP Bogusław Nizieński ocenił w piątkowej rozmowie z PAP, że jego czas w tym gremium dobiegł końca. Poinformował, że rezygnację wysłał w czwartek pocztą.

Pytany, czy rezygnacja ma związek z tym, że ten najwyższy i najstarszy order mają otrzymać: Michnik, bp Orszulik, Bielecki i Hall, Nizieński odparł, że chodzi o to, iż wcześniej kapituła inaczej procedowała nad zgłoszonymi kandydaturami.

Podkreślił, że po tym, gdy otrzymał pismo z Kancelarii Prezydenta, zrezygnował z uczestnictwa w kapitule, nie wyraziwszy żadnej opinii o kandydatach.

"Ja byłem przyzwyczajony, że przed 10 kwietnia wnioski skierowane do zaopiniowania przez kapitułę są połączone z dokumentacją: czy był wcześniej odznaczany, kiedy, jakim odznaczeniem i co się wydarzyło w ostatnim czasie, co uzasadnia nadanie tego najwyższego orderu. Tutaj nie mamy takiej dokumentacji" - powiedział PAP Nizieński.

Nizieński dodał, że nie wie też, kto wystąpił z inicjatywą uhonorowania tych osób. "Prezydent ma prawo nadać ten order z urzędu, bez konsultacji - tak było poprzednio m.in. w przypadku ks. Ignacego Skorupki, prof. Jana Ekiera czy kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego" - dodał.

Z kolei Andrzej Gwiazda w piątkowej rozmowie z PAP podkreślił, że o decyzji prezydenta ws. przyznania Orderu Orła Białego Michnikowi, Bieleckiemu, bp Orszulikowi i Hallowi "dowiaduje się od dziennikarzy". Jak zaznaczył, o postanowieniu Komorowskiego nie został poinformowany oficjalnie przez Kancelarię Prezydenta.

Pytany, czy zgadza się z decyzją prezydenta o nadaniu orderu tym czterem osobom, powiedział: "Jeżeli ja się mam dowiadywać (z mediów) o decyzjach, za które jestem - w odbiorze społecznym - odpowiedzialny, to takich sytuacji tolerować nie mogę. I jeżeli chodzi o mój komentarz, to prezydent w najmniej elegancki sposób, jaki sobie można wyobrazić, wymusza na mnie rezygnację".

Nizieński zasiadał w kapitule Orderu Orła Białego od września 2008 r. Gwiazda jest członkiem kapituły od kwietnia 2007 roku.

Pozostali jej członkowie to: Wiesław Chrzanowski i Jan Olszewski. Kapitule przewodniczy prezydent, który jest zarazem Wielkim Mistrzem Orderu.

W marcu 2008 roku ówczesny prezydent Lech Kaczyński odznaczył uczestników Marca'68. Wśród odznaczonych nie było jednak Adama Michnika, jednego z głównych uczestników wydarzeń marcowych.

Kapituły orderów nadawanych przez prezydenta mają prawo wyrażania opinii we wszystkich sprawach dotyczących orderu: opiniują wnioski o nadanie lub pozbawienie orderu, wniesione przez premiera przed ich przedstawieniem prezydentowi; mogą wystąpić do prezydenta z inicjatywą nadania orderu lub jego pozbawienia; zapoznają się z projektami aktów normatywnych dotyczących orderu; mogą występować do organów uprawnionych o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w sprawach dotyczących orderu.

Kapituły po rozpatrzeniu przedstawionych jej wniosków o nadanie lub pozbawienie orderu podejmują uchwały o pozytywnym zaopiniowaniu wniosku bądź stwierdzające, że przedstawiony wniosek nie uzasadnia nadania albo pozbawienia orderu oraz uchwały mówiące o tym, że wniosek nie może zostać uwzględniony z powodu niezgodności z obowiązującymi przepisami prawa.

Pod koniec września z zasiadania w kapitule Orderu Odrodzenia Polski zrezygnowała Zofia Romaszewska. Taką decyzję podjął też Ryszard Bugaj. Romaszewska swą decyzję tłumaczyła tym, że poglądy Bronisława Komorowskiego na wzorce osobowe i obywatelskie rozmijają się z jej przekonaniami. Bugaj tłumaczył, że rezygnuje z powodu "dystansu w stosunku do tych wyborów, które obserwuje w zachowaniu prezydenta". (PAP)

eaw/ hgt/ par/ gma/

Tagi: order orła białego, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz