Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Orędzie papieża na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

0
Podziel się:

W orędziu na Światowy Dzień Migranta i
Uchodźcy Benedykt XVI z niepokojem zauważył, że ze swych krajów
"często wyjeżdża młodzież najbardziej wykształcona, podczas gdy
w krajach, które przyjmują imigrantów, obowiązują przepisy
utrudniające ich rzeczywistą integrację".

*W orędziu na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy Benedykt XVI z niepokojem zauważył, że ze swych krajów "często wyjeżdża młodzież najbardziej wykształcona, podczas gdy w krajach, które przyjmują imigrantów, obowiązują przepisy utrudniające ich rzeczywistą integrację". *

Opublikowane w środę w Watykanie papieskie orędzie na dzień, który będzie obchodzony 13 stycznia przyszłego roku, poświęcone jest sytuacji młodych imigrantów.

"Zjawisko emigracji staje się coraz rozleglejsze i obejmuje rosnącą liczbę osób z wszystkich warstw społecznych" - napisał papież.

Podkreślił następnie: "Młodzi migranci szczególnie mocno przeżywają trudny problem, jakim jest tzw. podwójna przynależność: z jednej strony odczuwają głęboką potrzebę zachowania rodzimej kultury, z drugiej zaś rodzi się w nich zrozumiałe pragnienie organicznego związania się ze społeczeństwem, które ich przyjęło, tak jednak, aby nie było to całkowitą asymilacją i zerwaniem z tradycjami przodków".

Benedykt XVI przypomniał, że niektóre dziewczęta padają ofiarami "wyzysku, szantażu moralnego czy nawet wszelkiego rodzaju nadużyć".

"A cóż powiedzieć o młodzieży, o niepełnoletnich pozbawionych opieki, którzy wśród osób ubiegających się o azyl stanowią kategorię szczególnie narażoną na niebezpieczeństwa? Ci chłopcy i dziewczęta trafiają często na ulicę, pozostawieni są samym sobie, wykorzystywani przez ludzi pozbawionych skrupułów, którzy niejednokrotnie czynią z nich ofiary przemocy fizycznej, moralnej i seksualnej" - stwierdził.

Papież przywołał "wstrząsające obrazy wielkich obozów dla uchodźców czy wypędzonych, istniejące w wielu częściach świata", które - jak napisał - "nie pozwalają nam milczeć". Zapytał: "Czyż nie nasuwa się wówczas myśl, że te małe ludzkie istoty przyszły na świat mając takie samo jak inni prawo do szczęścia?".

Pisząc o formach pomocy, jakiej można udzielić młodym imigrantom, Benedykt XVI wyraził przekonanie, że należy przede wszystkim skoncentrować się na rodzinie i szkole. Za ważne uznał "tworzenie w klasach klimatu wzajemnego szacunku i dialogu wszystkich uczniów".

"Kościół - napisał papież - ze szczególną uwagą przygląda się społeczności migrantów i oczekuje, że ci, którzy w swoich rodzinnych krajach otrzymali wychowanie chrześcijańskie, będą czerpali z tego dziedzictwa wiary i wartości ewangelicznych, a przez to dawali świadectwo życia zgodnego z wiarą w różnych sytuacjach życiowych".

Benedykt XVI zapewnił młodych imigrantów, że "Kościół patrzy na nich z macierzyńską troską i miłością" .

Zaapelował następnie do nich: "Uczcie się budować razem z waszymi rówieśnikami społeczeństwo bardziej sprawiedliwe i braterskie, wypełniając sumiennie i poważnie swoje powinności wobec waszych rodzin i wobec państwa. Szanujcie prawo i nie ulegajcie nigdy nienawiści i przemocy".

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)