Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
05.03.2012 13:48

Organizacje pozarządowe apelują o "1 procent dla Olsztyna"

Olsztyńskie organizacje pozarządowe namawiają mieszkańców stolicy Warmii i Mazur, by to im przekazywać 1 procent podatku dochodowego. Jak przekonują, warto wspierać właśnie te organizacje, bo to one działają na rzecz społeczności lokalnych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Olsztyńskie organizacje pozarządowe namawiają mieszkańców stolicy Warmii i Mazur, by to im przekazywać 1 procent podatku dochodowego. Jak przekonują, warto wspierać właśnie te organizacje, bo to one działają na rzecz społeczności lokalnych.

Na konferencji prasowej w poniedziałek rzeczniczka urzędu miasta Aneta Szpaderska przekazała, że mieszkańcy Olsztyna coraz chętniej wspierają działalność organizacji pozarządowych.

Jak wyjaśniła, świadczą o tym dane z olsztyńskiego urzędu skarbowego. Wynika z nich, że w 2010 roku ponad 56,5 tys. olsztynian zdecydowało się wesprzeć organizacje pozarządowe przekazując 1 proc. podatku dochodowego. W sumie na konta organizacji pozarządowych trafiło 3 mln 511 tys. zł, z czego 2 mln 538 tys. zł podatnicy przekazali 60 olsztyńskim organizacjom. Pozostała kwota 850 tys. trafiła do organizacji w całej Polsce.

W porównaniu z 2009 rokiem nastąpił wzrost, zarówno jeśli chodzi o liczbę mieszkańców Olsztyna, którzy wspierają organizacje pozarządowe jak i kwotę przekazaną olsztyńskim organizacjom pozarządowym. W 2009 roku 52 tys. mieszkańców Olsztyna przekazało w sumie 3,1 mln zł, z czego 2,3 mln zł trafiło na konta olsztyńskich organizacji.

Na konferencji pojawili się przedstawiciele lokalnych organizacji pozarządowych, którzy przedstawiając programy swej działalności zachęcali do przekazywania 1 proc.

Jak powiedziała PAP Marianna Kunikowska ze Stowarzyszenia Amazonki w Olsztynie, ubiegłoroczna kwota 22 tys. zł przekazana przez olsztyńskich podatników sfinansowała opiekę rehabilitacyjną nad pacjentkami po mastektomii a także pozwoliła na wydrukowanie publikacji o profilaktyce raka piersi.

1 proc. podatku przekazany przez olsztyńskich podatników może wspomóc także dużą inwestycję dla dzieci niepełnosprawnych, w tym chorych na autyzm. Chodzi o budowę hali gimnastycznej, która ma się rozpocząć wkrótce przy Zespole Placówek Edukacyjnych (ZPE) w Olsztynie. Jak podkreśliła dyrektor ZPE Agnieszka Jabłońska, niewielki dla podatnika 1 proc. jest wymierny dla podopiecznych tego ośrodka a także dla dzieci i młodzieży z dużych olsztyńskich osiedli, bo hala będzie im udostępniana bezpłatnie. (PAP)

ali/ mki/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz