Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Organizacje pozarządowe: należy zmienić światową politykę antynarkotykową

0
Podziel się:

Światowa polityka antynarkotykowa jest nie
tylko nieskuteczna, ale także szkodliwa i należy ją zmienić
podczas sesji specjalnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Wiedniu, w
marcu. Taki wniosek przedstawiły w czwartek na konferencji
prasowej w Warszawie organizacje pozarządowe zajmujące się tą
problematyką.

Światowa polityka antynarkotykowa jest nie tylko nieskuteczna, ale także szkodliwa i należy ją zmienić podczas sesji specjalnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Wiedniu, w marcu. Taki wniosek przedstawiły w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie organizacje pozarządowe zajmujące się tą problematyką.

Zdaniem dyrektor Międzynarodowego Programu Polityki Narkotykowej w Open Society Institute Katarzyny Malinowskiej-Sempruch, jest to konieczne, bo żaden z celów, jakie przed krajami członkowskimi postawiła deklaracja ONZ "Świat bez narkotyków" z 1998 roku (zahamowanie rozwoju uzależnień i epidemii związanych z nimi chorób oraz redukcja produkcji narkotyków) nie został osiągnięty.

Daniem Mejia, ekonomista z Uniwersytetu Andyjskiego w Chile, przedstawił wyniki badań dotyczących skuteczności działań antynarkotykowych prowadzonych wspólnie przez USA i Kolumbię w latach 2000-2006 w ramach tzw. Planu Kolumbia. Powiedział, że w tym czasie przeznaczono na ten cel 1,4 mld dolarów rocznie. Powierzchnia upraw koki w Kolumbii spadła o połowę, ale produkcja kokainy obniżyła się zaledwie o 6,5 proc.

W ocenie Mejii zwalczanie obrotu narkotykami jest dużo skuteczniejsze niż zwalczanie ich produkcji. "Jeśli USA o 1 proc. zwiększyłyby budżet Planu Kolumbia z przeznaczeniem na walkę z produkcją, ilość nielegalnych narkotyków zmniejszyłaby się o 50 kg, natomiast przeznaczenie takiej samej kwoty na walkę z obrotem narkotykami spowodowałoby spadek o ok. 1075 kg" - powiedział.

Zdaniem socjologa prof. Ireneusza Krzemińskiego ostatnie badania ankietowe wśród młodzieży wskazują, że polska polityka karania za posiadanie nawet małych ilości narkotyków przynosi pewne efekty. Przytoczył wyniki sondażu CBOS "Młodzież a substancje psychoaktywne" ze stycznia br., wg którego liczba uczniów zażywających narkotyki w ciągu ostatnich pięciu lat spadła. W 2008 r. kontakt z nimi miało 15 proc. uczniów, czyli o 9 punktów proc. mniej niż w 2003 r.

Komentując te wyniki Malinowska-Sempruch powiedziała PAP, że nie oddają one rzeczywistości. "To, czy ktoś raz spróbował, czy nie, to tylko informacja. Ja chcę wiedzieć, co się dzieje z ludźmi, którzy spróbowali narkotyków. To jest później przelicznikiem kosztów społecznych" - powiedziała.

W jej ocenie pieniądze na walkę z narkotykami nie są w Polsce wydawane w racjonalny sposób. "Badania pokazują, że większość z tych, którzy kierowani są do aresztów to osoby, które zatrzymywane są za posiadanie małych ilości narkotyków. Kiedy w 2000 r. zaostrzono przepisy w tym względzie założenie było takie, że pomoże to łapać dilerów. Dziesięć lat później okazało się, że tak nie jest" - oceniła.

Podczas konferencji odbyła się także premiera animowanego filmu "Global Drug Policy. Animated Raport", wyprodukowanego przez Studio Filmowe Se-ma-for. W krytyczny sposób przedstawia on skutki prowadzonej na świecie od 10 lat polityki narkotykowej.

Konferencja "Świat bez narkotyków?" zorganizowana została przez Open Society Institute, Społeczny Komitet ds. AIDS, Hungarian Civil Liberties Union, Jump'93 Stowarzyszenie Pacjentów Substytucyjnych, Polską Sieć ds. Polityki Narkotykowej i studio Se- ma-for. (PAP)

mca/ pz/ jra/

polityka
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)