Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Organizacje pozarządowe pomagają powodzianom

0
Podziel się

Organizacja pozarządowe, m.in. Caritas Polska, Polska Akcja Humanitarna,
Polski Czerwony Krzyż, Fundacja D.O.M., spieszą z pomocą powodzianom, a także organizują zbiórki
pieniężne i rzeczowe na rzecz wszystkich, których dotknęła tegoroczna powódź.

bEhbVxsl

Organizacja pozarządowe, m.in. Caritas Polska, Polska Akcja Humanitarna, Polski Czerwony Krzyż, Fundacja D.O.M., spieszą z pomocą powodzianom, a także organizują zbiórki pieniężne i rzeczowe na rzecz wszystkich, których dotknęła tegoroczna powódź.

Już jeden milion złotych przekazała Caritas Polska na pomoc doraźną i zakup sprzętu w postaci osuszaczy i myjek wysokociśnieniowych dla poszkodowanych przez powódź.

Jak poinformowało biuro prasowe Caritas, w akcji pomocowej uczestniczy 15 diecezjalnych Caritas. Do akcji pomocowej włączają się firmy, osoby prywatne i instytucje. Do 30 maja trwa zbiórka artykułów prowadzona w 300 marketach Polomarket w całej Polsce. Można też wysłać sms o treści "Pomagam" na numer 72052 (koszt 2,44 zł z VAT).

bEhbVxsn

Wpłat można dokonywać na konta Caritas Polska: Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526; Bank Millennium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem: "Powódź".

Producenci mogą przekazać swoje wyroby: osuszacze, pompy, myjki wysokociśnieniowe, żywność, materiały budowlane, płaszcze przeciwdeszczowe, kalosze, koce, pościel, środki czystości i higieny do wszystkich diecezjalnych ośrodków Caritas.

Z najnowszych danych Caritas wynika, że zniszczeniu uległo ponad 19 tys. domów; część z nich nie nadaje się do zamieszkania, reszta wymaga gruntownych remontów. Prawie 70 tysięcy osób zostało poszkodowanych przez powódź.

Polski Czerwony Krzyż również zwraca się z apelem o pomoc powodzianom. Jak informuje, w tej chwili najpilniej potrzebne są środki czystości i dezynfekcji, koce, śpiwory, żywność i woda pitna. Powodzianie pilnie potrzebują agregatów prądotwórczych. Na zalewanych terenach poszkodowanym pomagają wolontariusze, pracownicy i ratownicy PCK. Pieniądze można wpłacać na konto PCK: 93 1160 2202 0000 0001 6233 5614 z dopiskiem "Powódź 2010".

bEhbVxst

Fundacja Anny Dymnej "Mimo Wszystko", która zajmuje się osobami chorymi i niepełnosprawnymi, przeznaczy 500 tysięcy złotych na pomoc dla powodzian, znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji. Na wsparcie mogą liczyć przede wszystkim rodziny, w których znajdują się osoby chore i niepełnosprawne.

Zbiórkę publiczną na rzecz powodzian prowadzi także Polska Akcja Humanitarna. Zebrane środki umożliwią likwidację szkód spowodowanych powodzią poprzez odbudowę zniszczeń oraz oczyszczanie i osuszanie zalanych domów.

PAH chce, by pomoc trafiła do najbardziej potrzebujących gmin i społeczności. Dlatego w pierwszej kolejności dokonała oceny zniszczeń i potrzeb wywołanych przez falę powodziową w poszczególnych rejonach kraju. Pracownicy PAH wizytowali gminy dotknięte żywiołem, m.in. Goczałkowice-Zdrój, Czechowice-Dziedzice, okolice Sandomierza oraz Płocka.

PAH już wyasygnowała środki (pochodzące z darowizn od 1 proc. podatku)
na zakup 500 śpiworów i 300 koców, które zostaną przekazane Miejsko-Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Gąbinie, a także Urzędowi Gminy w Słubicach. W ramach tych samych funduszy PAH zakupiła środki czystości (wiadra, rękawice, worki na śmieci, detergenty, szczotki) oraz środki dezynfekujące i przekazała je Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach.

bEhbVxsu

Środki, które zostaną zebrane w ramach akcji www.podarnik.gazeta.pl oraz zbiórki publicznej zostaną wykorzystane do długofalowych działań mających na celu odbudowę zniszczeń wywołanych przez powódź. Pieniądze można też wpłacać na konto: BPH 22 1060 0076 0000 3310 0015 9112.

Akcję zbierania darów i pieniędzy dla powodzian z woj. śląskiego koordynują - oprócz instytucji państwowych i samorządowych - organizacje społeczne i katolickie. Dary, przede wszystkim trwałą żywność, przekazują m.in. sieci handlowe i organizacje branżowe.

Apel o przekazywanie darów na rzecz powodzian przesłało we wtorek PAP Górnośląskie Towarzystwo Charytatywne; w niedzielę do miejscowości Chełm Śląski odjechał z Katowic pierwszy transport z darami, kolejne dary do Chełma Śląskiego i Bierunia trafiają codziennie. Towarzystwo apeluje o przywożenie do jego siedziby trwałej żywności, środków czystości, rzeczy dla niemowląt, przyborów szkolnych oraz odzieży i koców; przyjmuje również datki pieniężne.

Oprócz mieszkańców i mniejszych firm z regionu śląskiego dary dla powodzian ofiarują m.in. sieci handlowe i organizacje branżowe. 40-tonowy ładunek artykułów spożywczych i przemysłowych przekazała Caritas sieć Kaufland, również Caritas odebrała od Tesco palety z m.in. mlekiem, butelkowaną wodą, makaronem i konserwami. Katowicki Cech Rzeźników i Wędliniarzy przekazał natomiast poszkodowanym ok. 1,5 tony paczkowanych wędlin. Harcerze z Hufca Ziemi Gliwickiej pomagają mieszkańcom podgliwickich Przyszowic. Kilkuosobowe patrole po ustąpieniu wody wykonują ciężkie prace: sprzątają domy, usuwają zniszczone wyposażenie, wybierają szlam z piwnic, porządkują podwórka i przygotowują pomieszczenia do dezynfekcji.

bEhbVxsv

Akcję pomocy powodzianom pod hasłem "Rodzina rodzinie" rozpoczęło we wtorek Polskie Radio Katowice. Jej idea to kontaktowanie ze sobą poszkodowanych rodzin z tymi, którzy mogą im zaoferować konkretną pomoc.

Jak przypomniał redaktor naczelny rozgłośni Jacek Filus, to kolejna taka radiowa akcja. Po raz pierwszy zorganizowano ją podczas powodzi w 1997 r. i przyniosła wtedy bardzo dobre rezultaty. "Atutem tej akcji jest jej konkretny i osobisty wymiar - poznajemy tych, którym pomagamy. Sama pomoc może mieć bardzo różny wymiar - to mogą być pieniądze, ale i pomoc w sprzątaniu zalanego domu, czy zaproszenie rodziny z dziećmi na niedzielny obiad, żeby mogli odpocząć. Już dziś pewna pani architekt zadeklarowała np. konsultacje architektoniczne lub opracowanie projektów" - powiedziała koordynatorka akcji red. Beata Tomanek. O potrzebach i ofertach pomocy dziennikarze będą informować podczas codziennych audycji na antenie Radia Katowice o godz. 10.45 i 18.50.(PAP)

skz/ lun/ mtb/ itm/

bEhbVxsO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)