Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Organizacje pozarządowe ponownie sprawdzają ośrodki dla cudzoziemców

0
Podziel się:

#
dochodzą informacje z MSW i SG
#

# dochodzą informacje z MSW i SG #

20.01. Warszawa (PAP) - Rok po przeprowadzeniu kontroli w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Stowarzyszenie Interwencji Prawnej we współpracy z MSW po raz drugi rozpoczęły monitoring w tych ośrodkach - poinformowała w poniedziałek HFPC.

Od 20 stycznia do 17 lutego sprawdzane będą wszystkie strzeżone ośrodki - w Kętrzynie, Białymstoku, Białej Podlaskiej, Przemyślu, Krośnie Odrzańskim, Lesznowoli. W każdym z nich przedstawiciele organizacji będą rozmawiać zarówno z funkcjonariuszami Straży Granicznej, jak i cudzoziemcami przebywającymi w strzeżonych ośrodkach.

Monitoring jest kontynuacją kontroli przeprowadzonej jesienią 2012 r., która została zarządzona przez MSW po protestach zorganizowanych przez cudzoziemców przebywających w strzeżonych ośrodkach.

Działania prowadzone równolegle przez przedstawicieli MSW i organizacji pozarządowych mają na celu zweryfikowanie działania ośrodków w rok po przeprowadzonym pierwszym monitoringu. "Oba monitoringi będą niezależne i z każdego z nich zostanie przygotowany i opublikowany raport" - poinformowała prawniczka HFPC Ewa Ostaszewska-Żuk.

"Będziemy sprawdzać, które z wielu złożonych przez ministra spraw wewnętrznych obietnic, zostały wdrożone w życie. Na początku 2013 roku minister zapowiadał wprowadzenie szybkich zmian w funkcjonowaniu ośrodków strzeżonych dla cudzoziemców i znaczne rozluźnienie panującego w nich reżimu. Z naszych obserwacji wynika jednak, że wiele się w nich nie zmieniło. Chcemy zebrać dane, jak jest naprawdę" - wyjaśnił prezes Stowarzyszenia Interwencji Prawnej Witold Klaus.

Jak poinformował PAP p.o. rzecznika prasowego MSW Paweł Majcher przedmiotem kontroli jest "zapewnienie wymaganego przepisami prawa standardu pobytu i traktowania cudzoziemców przebywających w ośrodkach strzeżonych". "Czynności kontrolne powinny zakończyć się (...) w pierwszym kwartale tego roku" - powiedział Majcher.

Sprawująca nadzór nad strzeżonymi ośrodkami dla cudzoziemców Straż Graniczna - do czasu zakończenia kontroli - nie komentuje sprawy.

Pod koniec 2012 r. MSW skontrolowało wszystkie sześć funkcjonujących w Polsce zamkniętych ośrodków dla cudzoziemców: w Kętrzynie, Białymstoku, Przemyślu, Białej Podlaskiej, Lesznowoli i Krośnie Odrzańskim. Kontrole miały związek z protestem, który w październiku 2012 r. podjęło ponad 70 cudzoziemców w czterech z tych placówek. Domagali się m.in. prawa do informacji w ich języku, kontaktu ze światem zewnętrznym, prawa do edukacji i właściwej opieki medycznej oraz poszanowania praw dzieci.

Z raportu pokontrolnego MSW wynika, że działania SG w zamkniętych ośrodkach dla cudzoziemców są prawidłowe i zapewniają przestrzeganie praw człowieka; jednak niektóre zapisy regulaminów wewnętrznych tych placówek naruszają godność osobistą. W regulaminach znajdują się zapisy, które "zbyt rygorystycznie przestrzegane naruszają godność osobistą człowieka". Chodzi m.in. o ograniczenia widzeń czy wielkości i zawartości paczek otrzymywanych przez cudzoziemców, prowadzenia korespondencji czy korzystania z telefonu.

W grudniu 2012 r. swój raport na temat sytuacji w tych ośrodkach przedstawiła Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Uznała za opresyjny panujący w nich reżim. Wskazała, że choć nie ma tam poważnych naruszeń prawa, to obecna praktyka może prowadzić do naruszania godności cudzoziemców. Przedstawiciele HFPC ustalili, że w 2012 r. w ośrodkach doszło do blisko 50 przypadków użycia przymusu bezpośredniego, jednak w żadnym przypadku nie doprowadziło to do obrażeń u cudzoziemców. (PAP)

gdyj/ pz/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)