Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Organizacje pozytywnie o poselskim projekcie ustawy o zwierzętach

0
Podziel się:

Przedstawiciele organizacji pozarządowych pozytywnie wypowiedzieli się o
poselskim projekcie ustawy o ochronie zwierząt; choć ich zdaniem nie obejmuje wielu ważnych
kwestii, to dla dobra zwierząt ustawę należy wprowadzić w życie.

Przedstawiciele organizacji pozarządowych pozytywnie wypowiedzieli się o poselskim projekcie ustawy o ochronie zwierząt; choć ich zdaniem nie obejmuje wielu ważnych kwestii, to dla dobra zwierząt ustawę należy wprowadzić w życie.

We wtorek o projekcie dyskutowała sejmowa podkomisja. Zaproszeni na posiedzenie przedstawiciele organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną praw zwierząt poparli projekt.

"Projekt nie załatwia wszystkiego, ale jeśli może rozwiązać choć jeden problem bezdomnych zwierząt, warto go wprowadzić w życie. Będzie to z korzyścią dla zwierząt i pomagających im organizacji" - uznała Krystyna Sroczyńska z Fundacji EMIR.

Cezary Wyszyński z Fundacji VIVA! Akcja dla Zwierząt zaznaczył, że projekt poselski, choć jest mniej kompleksowy niż złożony w poniedziałek w Sejmie projekt obywatelski, w wielu punktach jest z nim zbieżny i wart poparcia. Jak dodał, jego wątpliwości budzi punkt pozwalający na usuwanie zwierząt zagrażających bezpośrednio ludziom i innym zwierzętom jako stwarzający możliwości do nadużyć.

W projekcie zdefiniowano schronisko dla zwierząt i zapisano, że placówki te nie mogą być prowadzone dla zysku; określono, że mogłyby je prowadzić jedynie organizacje pozarządowe oraz samorządy, a ich wykaz znajdowałby się w rozporządzeniu ministra rolnictwa.

Jednak zapisy te zakwestionowało biuro legislacyjne, tłumacząc, że przepisy dotyczące schronisk znajdują się w innej ustawie - o ochronie zdrowia zwierząt - i nie można ich zmieniać nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt. Zdaniem legislatorów nie można także ograniczać swobody działalności gospodarczej bez ważnego powodu, na pewno nie w drodze rozporządzenia - byłoby to niezgodne z konstytucją. Dyskusja na ten temat zdominowała posiedzenie komisji.

Jak przyznała przewodnicząca podkomisji Magdalena Kochan (PO), liczne nieprawidłowości oraz warunki panujące w schroniskach dla zwierząt były jednym z głównych powodów, dla których przygotowano projekt noweli o ochronie zwierząt, dlatego kwestię tę należało by uregulować ale w sposób, który nie pozwoli na zakwestionowanie ustawy przez TK.

Paweł Suski (PO) podkreślił, że istotą wprowadzenia tego zapisu było objęcie nadzorem wszystkich miejsc, w których przetrzymywane są bezdomne zwierzęta, także tzw. przytulisk, hotelików, pseudohodowli. Wskazał, że jest to pierwsza próba wprowadzenia definicji schroniska.

Posłowie zdecydowali, że rozstrzygną tę kwestię na następnym posiedzeniu podkomisji.

Projekt, przygotowany przez Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt, zaostrza kary za okrucieństwo wobec zwierząt, doprecyzowano w nim również, w jakich warunkach i jak długo zwierzę może być trzymane na uwięzi, zakazano sprzedaży zwierząt domowych na targowiskach. Zmieniono także przepisy dotyczące strzelania przez myśliwych do błąkających się psów i kotów.

W poniedziałek do Sejmu trafił projekt Koalicji dla Zwierząt, który m.in. zaostrza kary za znęcanie się nad zwierzętami, zakazuje trzymania psów na łańcuchach, wykorzystywania zwierząt w cyrku oraz hodowli zwierząt na futra. Przewiduje także opodatkowanie hodowli zwierząt domowych, zakaz handlu zwierzętami domowymi poza miejscami ich chowu. Wprowadza Krajową Inspekcję ds. Zwierząt - komórkę podległą MSWiA, z wojewódzkimi oddziałami i inspektorami, która miałaby ona m.in. nadzorować miejsca opieki nad bezdomnymi zwierzętami. W projekcie znalazły się również zapisy dotyczące kotów podwórkowych, m.in. zakaz uniemożliwiania im schronienia. Jest także zakaz transportowania żywych ryb bez wystarczającej ilości wody. (PAP)

akw/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)