Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Organizatorzy o Kongresie Ewangelizacji: wielkie świadectwo jedności

0
Podziel się:

Wielkie świadectwo jedności - tak ocenili II Ogólnopolski Kongres Nowej
Ewangelizacji jego organizatorzy. Sukcesem jest to, że różne wspólnoty zjednoczyły się we wspólnym
dziele - mówili w niedzielę, na zakończenie kongresu.

Wielkie świadectwo jedności - tak ocenili II Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji jego organizatorzy. Sukcesem jest to, że różne wspólnoty zjednoczyły się we wspólnym dziele - mówili w niedzielę, na zakończenie kongresu.

Czterodniowy Kongres obradował od czwartku na warszawskim Ursynowie, w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego. Zakończył się przyjęciem przesłania, w którym jego uczestnicy zobowiązali się do "podjęcia istniejącego w Kościele bogactwa i różnorodności środków oraz metod służących przemianie i odnowie parafii".

Przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji bp Grzegorz Ryś mówił na konferencji prasowej podsumowującej Kongres, że ogromną zaletą każdego Kongresu, również tego, który się właśnie zakończył jest to, że "rządzi się własnymi prawami, które mu Duch Święty wyznacza". "Mamy takie poczucie, że zostaliśmy poprowadzeni w trochę innym kierunku, niż zakładaliśmy na początku" - powiedział.

Jak dodał, potwierdziła się formuła Kongresu, na który składają się trzy moduły: doświadczenie wiary w formie rekolekcji, refleksja pastoralna i przejście od tej refleksji do bezpośredniej ewangelizacji. "Tak będziemy chcieli robić również III Kongres, da Pan Bóg za rok" - powiedział bp Ryś.

Jego zdaniem po tegorocznym Kongresie, który odbywał się w ogromnej parafii miejskiej, potrzebna jest refleksja, co znaczy nowa ewangelizacja na terenach wiejskich. "Miasto ma to do siebie, że podobne jest jedno do drugiego. () Natomiast wieś jest środowiskiem znacznie bardziej zróżnicowanym, () ma pewną swoją duchową tożsamość, w wieś jest wpisanych wiele takich zalet, które powinny sprzyjać ewangelizacji, np. to, że ludzie mieszkający na wsi żyją dość blisko siebie" - mówił.

Proboszcz parafii Wniebowstąpienia Pańskiego ks. Dariusz Gas, który był gospodarzem Kongresu, przyznał, że miał obawy związane z organizacją tak wielkiego przedsięwzięcia. "Teraz widzę, że z Bożą pomocą, wszystko się udało" - ocenił i podkreślił, że nie byłoby to możliwe bez pomocy tych wszystkich ludzi, którzy pomagali w przygotowaniu i obsłudze Kongresu.

Ojciec Jacek Dubel z Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji ocenił, że sukcesem Kongresu była współpraca świeckich z duchownymi i odkrywanie ludzi, którzy mają w sobie wielki zapał i potencjał. "Sukcesem jest to, że ramię w ramię różne wspólnoty, różne charyzmaty złączyły się w tym samym dziele dawania świadectwa o Jezusie Chrystusie. To jest wielkie świadectwo jedności" - mówił.

Podczas Kongresu odbywały się m.in. konferencje, warsztaty, wspólne modlitwy i msze św., wieczór świadectw, koncert, piknik rodzinny i wyjście ewangelizacyjne "od drzwi do drzwi" w parafii ursynowskiej.

W kongresie uczestniczyli goście z Włoch, Francji i USA, a także proboszczowie, rektorzy, opiekuni wspólnot i ruchów kościelnych oraz ich liderzy, jak również katecheci i członkowie parafialnych rad duszpasterskich. (PAP)

akw/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)