Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Orkiestry wojskowe w Toruniu i Radomiu będą grać nadal

0
Podziel się:

Minister Obrony Narodowej Bogdan Klich zmienił swoją decyzję o likwidacji z
końcem czerwca dwóch orkiestr wojskowych: w Radomiu i Toruniu. Orkiestry te będą istnieć nadal -
powiedział PAP w środę rzecznik prasowy MON Janusz Sejmej.

Minister Obrony Narodowej Bogdan Klich zmienił swoją decyzję o likwidacji z końcem czerwca dwóch orkiestr wojskowych: w Radomiu i Toruniu. Orkiestry te będą istnieć nadal - powiedział PAP w środę rzecznik prasowy MON Janusz Sejmej.

Sejmej wyjaśnił, że ministerstwo postanowiło odstąpić od likwidacji ze względu m.in. na korzyści dla wizerunku i promocji Sił Zbrojnych RP wynikające z dotychczasowego funkcjonowania orkiestr.

Według rzecznika minister wziął pod uwagę to, że orkiestry mają kilkudziesięcioletni dorobek artystyczny znany zarówno w kraju, jak i za granicą. "Orkiestry stanowią rozpoznawalną wizytówkę Wojska Polskiego. Ich funkcjonowanie sprzyja również˙budowaniu tożsamości historyczno-kulturalnej w regionach" - podkreślił Sejmej.

Pod koniec października ub. roku minister Klich zdecydował o likwidacji orkiestr w Radomiu i Toruniu. Fakt ten tłumaczono m.in. nową kategoryzacją orkiestr wojskowych i nowym modelem struktur etatowych. Uznano wówczas, że funkcjonowanie orkiestr w Radomiu i Toruniu jest nieefektywne, z uwagi na bliską lokalizację orkiestr z Bydgoszczy i Dęblina oraz zachodzące zmiany organizacyjne i dyslokacyjne w Siłach Zbrojnych RP. Muzycy z likwidowanych orkiestr w Radomiu i Toruniu mieli być zatrudnieni w innych polskich orkiestrach wojskowych.

Przeciwko takiej decyzji zaprotestowali mieszkańcy Radomia. Pod petycją w obronie radomskiej orkiestry podpisało się 2300 osób. Radomianie podkreślali, że orkiestra garnizonowa od wielu lat gra na najważniejszych imprezach w mieście i odnosi sukcesy podczas występów w całym kraju i za granicą. Apel do szefa resortu obrony narodowej o pozostawienie orkiestry skierowały też władze Radomia oraz parlamentarzyści.

Orkiestra garnizonowa w Radomiu działa od 1952 roku. Do niedawna grało w niej 28 osób. Teraz pozostało 19.

Jak powiedział PAP kapelmistrz radomskiej orkiestry kpt. Sławomir Ćwiek dziewięciu muzyków, po ogłoszeniu decyzji o likwidacji orkiestry, znalazło sobie pracę gdzie indziej. Ćwiek zapewnił jednak, że będzie starał się namówić ich, żeby wrócili do radomskiej orkiestry.(PAP)

ilp/ itm/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)