Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Orlen Gaz sprzedaje segment butli i tworzy system dystrybucji LPG

0
Podziel się:

Stworzenie systemu dystrybucji LPG w oparciu o terminowe zamówienia z
wykorzystaniem możliwości terminalu w Szczecinie oraz rozbudowa rozlewni gazu płynnego w Płocku i
Hrubieszowie, a także sprzedaż segmentu butli to główne cele Orlen Gaz w 2011 r.

Stworzenie systemu dystrybucji LPG w oparciu o terminowe zamówienia z wykorzystaniem możliwości terminalu w Szczecinie oraz rozbudowa rozlewni gazu płynnego w Płocku i Hrubieszowie, a także sprzedaż segmentu butli to główne cele Orlen Gaz w 2011 r.

Jak poinformowała we wtorek PAP Agnieszka Woźniak z Orlen Gaz, przygotowywane obecnie memorandum informacyjne o sprzedaży segmentu butli, a także oferty w tym zakresie spółka planuje przedstawić potencjalnym kontrahentom na przełomie marca i kwietnia.

Orlen Gaz należy do grupy kapitałowej PKN Orlen, istnieje od 1995 r. i jest największym podmiotem na krajowym rynku gazu płynnego.

Woźniak podkreśliła, że wystawienie na sprzedaż segmentu butli jest zgodne z ogłoszoną w 2010 r. zaktualizowaną strategią rozwoju Orlen Gaz. "Butle to jedyny segment spółki przeznaczony do dezinwestycji. Będziemy poszukiwać wiarygodnego i sprawdzonego inwestora zainteresowanego intensywnym rozwojem rynku butlowego, który zapewni stabilny rozwój obecnym klientom i partnerom spółki. Tylko wówczas dojdzie do finalizacji transakcji" - wyjaśniła.

W 2011 r. Orlen Gaz będzie kontynuował prace związane z modernizacją rozlewni w Hrubieszowie, która zakłada podwojenie pojemności magazynowych z blisko 400 metrów sześciennych do prawie 900 metrów sześciennych, a także rozbudowę rozlewni w Płocku o kolejne cztery zbiorniki o pojemności 197 metrów sześciennych każdy. "Realizacja planów pozwoli spółce wzmocnić jej działalność operacyjną oraz zwiększyć gwarancję bezpieczeństwa dostaw. Budżet inwestycji - w Płocku i Hrubieszowie - to nakłady rzędu kilku milionów złotych każda" - podkreśliła Woźniak.

Rozpoczęta w 2010 r. inwestycja w Hrubieszowie podzielona została na dwa etapy. Zakończono m.in. modernizację bocznicy kolejowej. Obecnie rozpoczęły się prace związane z posadowieniem zbiorników, budową stanowisk przeładunkowych - dwóch dla autocystern i czterech dla cystern kolejowych, a także z wykonaniem instalacji technologicznej.

Na pytanie PAP o przewidywany harmonogram dostaw i plan działalności terminalu morskiego LPG w Szczecinie w 2011 r., Woźniak odpowiedziała, że "wiele zależy od tego, czy dostawy morskie będą dla spółki opłacalne". Zaznaczyła przy tym, że od dłuższego czasu obserwowane są niesprzyjające różnice między notowaniami "cen zachodnich", czyli kluczowych dla dostaw morskich i "cen wschodnich", decydujących dla dostaw lądowych. W 2010 r. różnica ta "zdecydowanie częściej wypadała (...) na korzyść logistyki lądowej".

"Orlen Gaz jest przygotowany na ewentualną zmianę koniunktury. Obecnie kończymy negocjacje zarówno z dostawcami gazu drogą morską, jak i odbiorcami hurtowymi. Stworzenie pełnego łańcucha dystrybucji LPG przy wykorzystaniu możliwości przeładunkowych terminalu wpisuje się w plany spółki dotyczące umacniania jej pozycji w segmencie hurtu" - wyjaśniła Woźniak.

Dodała, że stałe kontrakty na zakup i sprzedaż, oparte na dostawach drogą morską, pozwoliłyby Orlen Gaz sprowadzić do Szczecina w 2011 r. przynajmniej kilkanaście gazowców.

W 2010 r. terminal morski LPG w Szczecinie przyjął 11 gazowców, głównie ze Szwecji, Anglii i Rosji.

Orlen Gaz zajmuje się sprzedażą propanu, butanu oraz mieszaniny propan-butan. Zarządza siedmioma rozlewniami. Posiada m.in. terminal lądowy w Sokółce koło Białegostoku oraz morski w Szczecinie, przystosowany do rozładunku statków z gazem, magazynowania i dystrybucji.(PAP)

mb/ amac/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)