Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Orszaki Trzech Króli przejdą w poniedziałek ulicami ponad 180 miast

0
Podziel się

W poniedziałek, w uroczystość Objawienia Pańskiego ulicami Warszawy oraz
ponad 180 innych polskich miast przejdą Orszaki Trzech Króli - poinformował w czwartek na
konferencji prasowej prezes Fundacji Orszaku Trzech Króli Maciej Marchewicz.

bEgSXBmJ

W poniedziałek, w uroczystość Objawienia Pańskiego ulicami Warszawy oraz ponad 180 innych polskich miast przejdą Orszaki Trzech Króli - poinformował w czwartek na konferencji prasowej prezes Fundacji Orszaku Trzech Króli Maciej Marchewicz.

Dodał, że orszaki po raz drugi odbędą się również poza granicami kraju, m.in. na Ukrainie, we Włoszech, Niemczech i Wielkiej Brytanii, a nawet na innych kontynentach - w Afryce (Rwanda) i Ameryce Północnej (USA, Chicago). Orszak ma też połączyć granicę polsko-niemiecką, bo przejdzie z przygranicznego miasta Goerlitz przez most na ulice Zgorzelca.

"Bardzo cieszymy się z niemal dwukrotnego wzrostu liczby miejscowości, które organizują kolejną edycję orszaku w stosunku do roku ubiegłego. To niewątpliwie znak, że chrześcijanom zależy na wspólnotowym i rodzinnym przeżywaniu świąt" - podkreślił Marchewicz.

bEgSXBmL

Dodał, że Orszak Trzech Króli ma też przejść na pl. Św. Piotra w Rzymie; grupa organizatorów przygotowała 10 tys. koron dla osób, które będą chciały w nim uczestniczyć oraz specjalną koronę dla papieża Franciszka (uczestnicy orszaków otrzymują od organizatorów bezpłatnie symboliczne papierowe korony).

Tegoroczna, szósta edycja orszaku przebierać będzie pod hasłem: "Kolędujmy".

W Warszawie Orszak Trzech Króli wyruszy z Placu Zamkowego o godz. 12, po wspólnie odmówionej modlitwie Anioł Pański pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. Przejdzie w stronę pl. Piłsudskiego, gdzie ustawiono stajenkę. Pokonanie trasy liczącej prawie 1,5 km ma zająć około godziny.

"Oprócz dobrze znanych już mansjonów, na które co roku czeka wielu mieszkańców stolicy, takich jak +Dwór Heroda+ czy +Walka dobra ze złem+, pojawią się zupełnie nowe - rozpoczynający orszak +Edykt Cezara Augusta+, po którym brzemienna Maryja wraz z Józefem zmierzać będą na spis ludności do Betlejem i poszukiwać miejsca w +Gospodzie+ oraz +Szałas Pasterzy", w którym prawdę o narodzeniu Jezusa będzie zwiastował zdumionym pastuszkom sam Anioł Pański. Ostatnią sceną, odegraną tuż przed oddaniem pokłonu Maleńkiemu będzie widowiskowa +Brama do Nieba+" - powiedział Marchewicz.

bEgSXBmR

Dodał, że orszak dotrze do stajenki usytuowanej na pl. Piłsudskiego, by nawiedzić Świętą Rodzinę i w kulminacyjnym momencie pokłonić się Dzieciątku oraz złożyć niesione dary. Następnie na pl. Piłsudskiego odbędzie się koncert kolęd.

Motto scenariusza warszawskiej imprezy to słowa: "Wiele dróg prowadzi do Boga: Dobro, Prawda i Piękno", inspirowane jednym z kazań bożonarodzeniowych papieża Jana Pawła II.

Autorka warszawskiego scenariusza Anna Murawska poinformowała, że poprowadzą go Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty - Europę, Azję i Afrykę. "Król europejski wyrusza na poszukiwanie Dobra i odkrywa, że Bóg złożył je w ludzkim sercu oraz że Dobro jest w Bogu. Król azjatycki poszukuje Prawdy: w nauce i studiowanych księgach znajduje odpowiedź, że Bóg jest Prawdą. Król afrykański poszukuje Piękna: podziwiając przyrodę poznaje, że Bóg jest twórcą Piękna. Prawda, Dobro i Piękno jest w Nim" - powiedziała Murawska. Dodała, że Trzej królowie będą wędrować w towarzystwie wspierających ich orszaków i swojej świty.

W ubiegłym roku w 93 miastach Polski w orszakach w kraju poszło ponad 200 tys. osób, a w orszaku warszawskim ponad 40 tys. - poinformował Marchewicz.

bEgSXBmS

Głównym organizatorem pochodów jest Fundacja Orszak Trzech Króli, która odpowiada za orszak w stolicy oraz wspiera inne miasta w ich przygotowaniu. Od 2012 r. Fundacja jest organizacją pożytku publicznego. Od trzech lat współpracuje z Fundacją Dzieła Nowego Tysiąclecia.

Jak poinformował zastępca dyrektora Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia ks. Dariusz Kowalczyk, wolontariusze w 22 miastach w trakcie przemarszu będą zbierać pieniądze na stypendia dla uzdolnionej, ubogiej młodzieży. Przypomniał, że w ub.r. podczas warszawskiego orszaku zebrano 40 tys. zł, co wystarczyło na ufundowanie dziesięciu całorocznych stypendiów.

W każdym z miast, w którym przejdą orszaki, patronaty nad nimi objęli miejscowi prezydenci i burmistrzowie miast oraz biskupi danej diecezji. Patronat nad warszawskim orszakiem objęli: metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. (PAP)

skz/ bos/ jbr/

bEgSXBnm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)