Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Osadzeni w więzieniach poznają historię Auschwitz

0
Podziel się:

Historię niemieckiego obozu Auschwitz przybliżają osadzonym w więzieniach
historycy z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz przeszkoleni w tym celu wychowawcy więzienni
- poinformował we wtorek Bartosz Bartyzel z muzeum.

Historię niemieckiego obozu Auschwitz przybliżają osadzonym w więzieniach historycy z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz przeszkoleni w tym celu wychowawcy więzienni - poinformował we wtorek Bartosz Bartyzel z muzeum.

"Program edukacyjny muzeum skierowany jest do osadzonych w zakładach karnych Małopolski. Założeniem wspólnego programu oświęcimskich muzealników i służby więziennej jest kształtowanie odpowiednich postaw moralnych i społecznych poprzez nauczanie o tym, czym było Auschwitz, co - jak mają nadzieję autorzy projektu - będzie pomocne w resocjalizacji osadzonych" - powiedział Bartyzel.

Po pierwszym etapie, podczas którego pracownicy muzeum przeszkolili wychowawców więziennych, teraz wspólnie z nimi przekazują historię Auschwitz więźniom.

Bartyzel dodał, że niezwykle pomocna w edukacji jest przygotowana przez muzeum wystawa objazdowa o historii Auschwitz. "Pierwszym zakładem karnym, gdzie ją zaprezentowano, był zakład karny w Tarnowie. To właśnie z tarnowskiego więzienia Niemcy przywieźli do obozu Auschwitz pierwszych 728 polskich więźniów politycznych" - mówił.

Przenośna wystawa plakatowa "Niemiecki Nazistowski Obóz Śmierci Konzentrationslager Auschwitz" prezentuje w skondensowany sposób wszystkie najistotniejsze zagadnienia historii obozu, a także genezę ruchu nazistowskiego oraz specyficzne elementy systemu terroru niemieckiego w okupowanej Polsce.

"Obecnie wystawa prezentowana jest w drugim tarnowskim zakładzie karnym, w Tarnowie Mościcach, w pozostałych dziewięciu jednostkach małopolskiego Inspektoratu Służby Więziennej będzie pokazywana w okresie pomiędzy wrześniem a grudniem 2009 roku" - powiedziała major Krystyna Bogacz z Krakowskiego Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej.

Bartyzel dodał, że kolejnym etapem programu będą jednodniowe przyjazdy grup osadzonych do muzeum, w czasie których m.in. zwiedzą oni tereny byłego obozu i wezmą udział w wykładach i zajęciach warsztatowych.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II -Birkenau, powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. Kompleks uzupełniała sieć podobozów. W obozie Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich oraz obywateli innych państw. (PAP)

szf/ abe/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)