Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ósme Dni Nauki i Sztuki w Olsztynie

0
Podziel się

Jak strzelać rzuty karne, jak zamienić wodę w wino i jak powstaje piorun
kulisty - odpowiedzi na te pytania będzie można poznać podczas Ósmych Dni Nauki i Sztuki, które we
wtorek rozpoczynają się w Olsztynie.

bEiXvyNx

*Jak strzelać rzuty karne, jak zamienić wodę w wino i jak powstaje piorun kulisty - odpowiedzi na te pytania będzie można poznać podczas Ósmych Dni Nauki i Sztuki, które we wtorek rozpoczynają się w Olsztynie. *

Organizator Uniwersytet Warmińsko-Mazurski przygotował na festiwal naukowy 160 imprez, które będą się odbywać na terenie kampusu studenckiego w Kortowie i w mieście.

Jeszcze dwa lata temu mieszkańcy mogli uczestniczyć tylko w "dniach nauki", ale po utworzeniu wydziału sztuki również artyści dołączyli do przedsięwzięcia.

bEiXvyNz

"Organizując +Dni Nauki i Sztuki+ upowszechniamy idee, które rodzą się w umysłach uczonych. Chcemy, aby nauka była powszechnym doświadczeniem społecznym i elementem życia codziennego" - powiedział rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prof. Józef Górniewicz.

Przygotowano, zatem atrakcje do wszystkich, nawet tych najmłodszych. Jednym z wydarzeń będzie spektakl dla dzieci od pierwszego roku życia. Będzie to przedstawienie eksperymentalne.

Już pierwszego dnia dzieci i młodzież dowiedzą się, co zrobić, gdy będą świadkami wypadku, gdy np. komuś zatrzyma się krążenie. Warsztaty będą praktyczną nauką, mówiącą o tym, jak ratować ludzkie życie. Najmłodsi zapewne będą mieli radość z ożywiania robotów czy z podglądania jak potem radzą sobie w... walkach sumo. Odważni będą mogli zatańczyć z robotem Robosapien.

O tym, że fizyka może być bardzo ciekawa będzie się można przekonać zapoznając z cewką Tesli z podwójnym rezonansem, jonolotem - elektrycznym latawcem, eksperymentując z kuchenką mikrofalową czy oglądając prezentację dotyczącą promieniowania w telefonii komórkowej.

bEiXvyNF

Od fizyków nie będą gorsi chemicy, którzy pokażą jak znika woda, zamienią wodę w wino, wyprodukują wielokolorową pianę w mgnieniu oka czy wytworzą piorun kulisty. Opowiedzą także jak strzelać rzuty karne w piłce nożnej.

Zainteresowani chemią będą badać pH przetworów warzywnych czy owocowych, poznają zjawisko chemiluminescencji, a nawet przygotują mały pokaz pirotechniczny.

Na chętnych czekają także warsztaty florystyczne, warsztaty matematyczne. Odbędą się wykłady m.in. o Feliksie Nowowiejskim, warsztaty tolerancji dla dzieci, fachowe porady, jak ciąć i przycinać krzewy i drzewa. Osoby uczestniczące w zajęciach organizowanych przez katedrę Żywienia Człowieka będą mogły uzyskać m.in. indywidualna poradę żywieniową, wskazówki dotyczące prawidłowego żywienia.

Będzie także można wziąć udział w warsztatach wystąpień publicznych, zapoznać się z krajowymi i egzotycznymi owadami oraz z niektórymi technikami połowu ryb. Pracownicy Katedry Biochemii i Biotechnologii Zwierząt opowiedzą o plemniku.

bEiXvyNG

"Dni Nauki i Sztuki" w Olsztynie zakończą się w sobotę 25 września imprezą, tzw. Rynkiem Naukowym. Uczeni zaprezentują na rynku staromiejskim niektóre doświadczenia, opowiedzą o wynikach swoich badań, przystępnie wyjaśnią najbardziej nieprzystępne rzeczy. Gościem rynku naukowego będzie kosmonauta Mirosław Hermaszewski.(PAP)

ali/ abe/ jbr/

bEiXvyOa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)