Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ośrodek dla przemycanych zwierząt powstaje w zoo w Zamościu

0
Podziel się:

Budowa specjalnego ośrodka dla zwierząt, zatrzymywanych podczas prób przemytu
przez granicę, dobiega końca w zoo w Zamościu (Lubelskie). Koszty inwestycji przekraczają 9 mln zł.

Budowa specjalnego ośrodka dla zwierząt, zatrzymywanych podczas prób przemytu przez granicę, dobiega końca w zoo w Zamościu (Lubelskie). Koszty inwestycji przekraczają 9 mln zł.

"Nowe obiekty mają być gotowe w listopadzie. Inwestycja została dofinansowana kwotą 1,5 mln euro z Norweskiego Mechanizmu Finansowego" - poinformował Marcin Grabski z Urzędu Miasta w Zamościu.

W zamojskim ogrodzie powstaje nowe ambulatorium dla zwierząt i gruntownie przebudowywany jest pawilon dla dużych drapieżników. Będą tu nowe pomieszczenia m.in. dla gadów, płazów i pająków, które najczęściej przejmowane są przez celników. Zamojskie zoo po modernizacji będzie mogło przyjąć kilkaset tych zwierząt.

Do ogrodu często trafiają zwierzęta zatrzymywane przez celników. W ostatnich latach były to głównie żółwie stepowe, papugi, węże, takie jak pyton królewski czy pyton tygrysi - informuje dyrektor zoo Grzegorz Garbuz.

"Dwa lata temu otrzymaliśmy pięć kuców szetlandzkich, które ktoś wiózł przez granicę w autokarze. Niekiedy zwierzęta są w bardzo złym stanie, wymagają leczenia. To zależy od tego, w jakich warunkach są transportowane" - dodał Garbuz.

Zgodnie z Międzynarodową Konwencją Waszyngtońską (CITES) Polska zobowiązana jest do zwalczania nielegalnego handlu zwierzętami zagrożonymi wyginięciem. Ta konwencja oraz przepisy unijne nakazują też zapewnienie należytych warunków zwierzętom skonfiskowanym przez celników i inne służby. Dotychczas w Polsce nie było wyspecjalizowanego ośrodka dla takich zwierząt. W latach 2007-2009 służba celna zatrzymała 172 papugi i 212 gadów, głównie żółwi stepowych.

Zamojskie zoo jest jedynym w Polsce wschodniej. Zajmuje powierzchnię prawie 14 ha; prezentowanych jest tu ponad tysiąc zwierząt, przedstawicieli 170 gatunków. Rocznie odwiedza je około 100 tys. osób.(PAP)

kop/ abe/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)