Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ostatni dzień kampanii przed wyborami do PE

0
Podziel się

W piątek, w ostatnim dniu kampanii przed
wyborami do Parlamentu Europejskiego, kandydaci apelowali o udział
w niedzielnym głosowaniu. Przedwyborcze spotkania odbyły się m.in.
w Szczecinie, Gdańsku i Krakowie.

bEgsybsR

W piątek, w ostatnim dniu kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, kandydaci apelowali o udział w niedzielnym głosowaniu. Przedwyborcze spotkania odbyły się m.in. w Szczecinie, Gdańsku i Krakowie.

Poseł PiS Joachim Brudziński oraz numer jeden listy PiS w okręgu zachodniopomorsko-lubuskim Marek Gróbarczyk podkreślali, że od aktywnego udziału w wyborach zarówno zwolenników PiS jak i pozostałych zależy przyszłość regionu, w tym m.in. rozwój portów w Szczecinie i Świnoujściu oraz gazoport.

W okręgu tym PO liczy na dwa mandaty - powiedział mediom w Szczecinie Sławomir Nitras. Lider lokalnej listy Platformy podkreślił, że w kampanii PO dominowały pozytywne wątki - pomysły i konkretne propozycje rozwoju regionu kraju, które jego zdaniem szczególnie wyraźnie było widać w zderzeniu z negatywną kampanią PiS.

bEgsybsT

Do udziału w eurowyborach zachęcał w Krakowie lider małopolskiej listy PiS Zbigniew Ziobro. Z kolei "jedynka" na liście PO w okręgu małopolsko-świętokrzyskim Róża Thun za największe rozczarowanie kampanii wyborczej uznała "niezwykle niski, mało merytoryczny i rozczarowujący poziom debaty publicznej prowadzonej przez kandydatów z innych list".

Kandydatka PO skrytykowała Ziobrę, z którym przez całą kampanię chciała spotkać się w debacie. Zarzuciła mu "brak elementarnej wiedzy o PE, tchórzostwo i unikanie wszelkiej merytorycznej debaty". "To kpiny z demokracji i lekceważenie wyborców" - oceniła.

Także lider pomorskiej listy PO do PE, Janusz Lewandowski, zaapelował w Gdańsku o udział w niedzielnych wyborach. Wraz z Lewandowskim na Długim Targu do głosowania zachęcali m.in. piłkarz, wielokrotny reprezentant Polski, Włodzimierz Lubański, legendarna działaczka "Solidarności", sygnatariuszka Porozumień Sierpniowych, Henryka Krzywonos, działacz Solidarności, jeden z organizatorów strajku z stoczni w Gdańsku w 1980 r., Jerzy Borowczak, sportowcy Leszek Blanik i Adam Korol oraz podróżnik Marek Kamiński.

Politycy Cetrolewicy apelowali w Warszawie, aby głosować na dobrze znanych kandydatów i nie kierować się sondażami przedwyborczymi, bo te nierzadko "wykrzywiają wynik wyborczy".

bEgsybsZ

Marek Borowski mówił na konferencji prasowej w Sejmie, że z badań wynika, iż ponad jedna trzecia wyborców w eurowyborach głosuje nie na partię polityczną, ale na konkretną osobę. W sondażach natomiast - mówił - podaje się zazwyczaj jedynie listę partii (bez nazwisk kandydatów), na czym tracą ugrupowania o nowych, jeszcze mało znanych nazwach.

"To jest właśnie przypadek Centrolewicy" - ocenił Borowski. Politycy Cetrolewicy ocenili, że w eurokampanii dominował wątek walki partyjnej oraz sprawy krajowe (zamiast europejskich), a największe partie zamiast dyskutować "wolały okładać się kijami".

Szef UKIE Mikołaj Dowgielewicz udzielił poparcia liderowi listy mazowieckiej PO Jackowi Kozłowskiemu. W Radomiu powiedział, że w kampanii do PE zabrakło merytorycznych debat na tematy unijne.

Ostatni dzień kampanii nie minął tylko pod znakiem konferencji. Toasty szklanką mleka - za zwycięstwo PiS w wyborach, za rozwój Lubelszczyzny i pomyślność lubelskich rolników - wzniósł w Lublinie poseł Tomasz Dudziński, kandydujący do PE z drugiego miejsca listy PiS w okręgu lubelskim. Towarzyszyła mu grupka młodych ludzi, którzy skandowali: "Kto wygra? Tomek"!

bEgsybta

Dudziński wzniósł toast mlekiem na Placu po Farze, na Starym Mieście w Lublinie. Tuż obok Placu znajduje się kamienica posła PO Janusza Palikota, pod którą na konferencji prasowej w kwietniu pił on alkohol z tzw "małpki".

Do głosowania na PO - Partię Orków zachęcało w Poznaniu kilkunastu działaczy Akcji Alternatywnej Naszość, przebranych za postacie z tolkienowskiej powieści "Władca Pierścieni". Przebrane za orków postacie pojawiły się pod siedzibą poznańskiej PO z toporami, maczugami i makietą odciętej głowy.

Przedstawiciele PO dostali od uczestników happeningu m.in. "pierścień władzy" i "głowę stoczniowca, który przeciwstawiał się Partii Orków". Wcześniej pod siedzibą partii przebrani stoczyli przedwyborczą walkę na topory.

Nietypową metodę na podwyższenie wyborczej frekwencji znalazły władze województwa kujawsko-pomorskiego. Obiecały, że w miejscowościach regionu, w których do urn pójdzie najwięcej osób, powstaną place zabaw.

bEgsybtb

Kompleksowo wyposażone place zabaw, o wartości 30 tysięcy złotych każdy, staną w sześciu miejscowościach. Przewidziano także nagrodę dodatkową. Miasta: Bydgoszcz, Toruń, Grudziądz, Inowrocław i Włocławek mają szansę stać się gospodarzem przyszłorocznych wojewódzkich obchodów Dnia Europy.

W ramach konkursu rozlosowane zostaną także nagrody indywidualne dla wyborców - wyjazd do Brukseli dla czterech osób. Chętni do udziału w losowaniu muszą jednak wcześniej zadeklarować udział w konkursie i zgodzić się na wykonanie im zdjęcia podczas głosowania.

W poprzednich wyborach do europarlamentu frekwencja w Kujawsko-Pomorskiem wyniosła 18,3 proc. i był to jeden z trzech najgorszych wyników w kraju. Region uzyskał jeden mandat poselski.(PAP)

tgo/ epr/ szt/ hp/ rgr/ bls/ laz/ ilp/ ren/ rpo/ olz/ la/ gma/

bEgsybtu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)