Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ostrołęka: Wnioski o aresztowanie członków "grupy mokotowskiej"

0
Podziel się:

Wobec 12 spośród 20 zatrzymanych w
niedzielę członków "grupy mokotowskiej" Prokuratura Okręgowa w
Ostrołęce wystąpiła do sądu z wnioskiem o aresztowanie na trzy
miesiące. Jeszcze w poniedziałek prokuratura zdecyduje co z
pozostałymi.

Wobec 12 spośród 20 zatrzymanych w niedzielę członków "grupy mokotowskiej" Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce wystąpiła do sądu z wnioskiem o aresztowanie na trzy miesiące. Jeszcze w poniedziałek prokuratura zdecyduje co z pozostałymi.

Jak poinformowała w poniedziałek w komunikacie p.o. szefa ostrołęckiej prokuratury Małgorzata Kozłowska, "większości z zatrzymanych osób zarzucono popełnienie szeregu przestępstw", w tym m.in: udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, posiadanie bez zezwolenia broni palnej, przemytu i udziału w obrocie znacznych ilości środków odurzających i substancji psychotropowych oraz wymuszeń rozbójniczych połączonych z pozbawieniem wolności.

"Wobec 12 zatrzymanych osób czynności zostały już zakończone. Trwają one wobec pozostałych zatrzymanych. Decyzje w ich sprawie zapadną jeszcze w poniedziałek" - powiedziała PAP prokurator Edyta Książek-Radomska z ostrołęckiej prokuratury.

Tuż po zatrzymaniach przeprowadzonych w niedzielę rano przez CBŚ rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski powiedział PAP, że "grupa mokotowska została całkowicie rozbita". Podkreślił, iż "w Warszawie i jej okolicach nie działa żadna znacząca grupa zorganizowana".

W akcji zatrzymań brało udział 300 policjantów z CBŚ i policyjnych antyterrorystów, którzy weszli do 25 mieszkań w Warszawie i okolicach. Wpadło m.in. ścisłe kierownictwo gangu - Karol R., pseud. Karol, Norbert D., pseud. Szlugu, Krzysztof P., pseud. Skrzat i Janusz M., pseud. Jarek. Zatrzymani byli kompletnie zaskoczeni.

Zatrzymania członków "grupy mokotowskiej" przeprowadzono w ramach śledztwa, dotyczącego działalności zorganizowanej grupy o charakterze zbrojnym, trudniącej się m.in. obrotem znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych, czerpaniem korzyści z nierządu, wymuszeniami rozbójniczymi i napadami rabunkowymi z użyciem przemocy.

Według policji przestępcy planowali m.in. porwania policjantów i prokuratorów prowadzących śledztwa dotyczące działalności gangu. Śledczy otrzymali ochronę.

"Grupa mokotowska" była przez policję określana jako jedna z najniebezpieczniejszych w Polsce. Jej rozbicie zaczęło się pod koniec 2005 r., gdy CBŚ zatrzymało 17 jej członków. Wcześniej w 2004 r. wpadł szef starego "Mokotowa" Andrzej H., pseud. Korek. Został on aresztowany przez gdański sąd pod zarzutem przemytu 325 kg kokainy z Ameryki Południowej do Gdyni w 2003 r.

Grupa "Korka" systematycznie zawłaszczała strefy wpływów po "grupie pruszkowskiej", wyrastając na najgroźniejszą w kraju. Gang zajmował się narkobiznesem, a zbrojne ramię grupy czerpało zyski ze ściągania haraczy i uprowadzeń. Nowy "Mokotów" powstał właśnie z niedobitków poprzedniej grupy kierowanej przez "Korka" i gangu żoliborskiego.(PAP)

mb/ bno/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)