Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ostrów Wlkp.: Dotacja miasta na prace konserwatorskie
Zabytkowa kamienica w śródmieściu, przepompownia ścieków z początku XX wieku i kościół z 1778 r. w Ostrowie Wlkp. otrzymały dotacje miasta na przeprowadzenie niezbędnych prac konserwatorskich, restauratorskich i budowlanych.

"Uchwałę w tej sprawie podjęli miejscowi radni" - poinformowała we wtorek PAP Sylwia Nowicka z biura prasowego miejscowego magistratu.

Dotacja pozwoli na zapobiegnięcie niszczeniu obiektów zabytkowych, stanowiących ważny element naszego dziedzictwa narodowego - powiedziała miejski konserwator zabytków Elżbieta Wolniewicz-Kukuła.

Kamienica wpisana jest do rejestru zabytków. Jest położona obok ratusza, w strefie podlegającej ścisłej ochronie konserwatorskiej. Zabudowa wokół ratusza oraz układ urbanistyczny wraz z Rynkiem pochodzą głównie z XIX i XX wieku. Charakterystyczne są tutaj spichrze, oficyny oraz wąskie przejścia, które przebijają szereg kamienic, łącząc ulice i place. Pieniądze zostaną przeznaczone na remont dachu i stolarki drzwiowej.

Kościół wybudowano w 1778 r. staraniem ostrowskich luteran i z poparciem właściciela miasta, księcia Michała Hieronima Radziwiłła. W 1945 r. świątynię przekazano katolikom. Otrzymała wtedy wezwanie Najświętszej Marii Panny. Dotacja miasta zostanie przeznaczona na sfinansowanie wymiany zewnętrznej stolarki drzwiowej.

Jednym z najciekawszych zabytków Ostrowa jest secesyjna przepompownia ścieków z 1911 r., wybudowana w manierze typowej dla architektury willowej, która wyraźnie kontrastowała z jej przeznaczeniem użytkowym. Największą atrakcją przepompowni są witraże, które przedstawiają widoki dawnego Ostrowa.

Przepompownia otrzymała pieniądze na założenie izolacji przeciwwilgociowej. W sumie samorząd Ostrowa wyłożył na prace w trzech obiektach prawie 200 tys. zł.(PAP)

zak/ abe/

PAP
INFORMACJA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu Money.pl materiały sygnowane skrótem PAP stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Money.pl na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP SA zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.