Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ostrów Wlkp.: Synagoga w finale projektu "7 Cudów Funduszy Europejskich"

0
Podziel się:

Zabytkowa mauretańska synagoga w Ostrowie Wlkp. znalazła się w finale
piątej edycji konkursu "Polska pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich", w kategorii "Zabytek".
Koszty renowacji zniszczonego po wojnie obiektu pokryła w 70 proc. UE.

Zabytkowa mauretańska synagoga w Ostrowie Wlkp. znalazła się w finale piątej edycji konkursu "Polska pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich", w kategorii "Zabytek". Koszty renowacji zniszczonego po wojnie obiektu pokryła w 70 proc. UE.

Projekt nosi tytuł "Remont i adaptacja na cele kulturalne budynku synagogi w Ostrowie Wielkopolskim". To jedyny obiekt w regionie, który uzyskał nominację w konkursie, organizowanym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. O nagrodę główną, w każdej z siedmiu kategorii, rywalizuje 19 projektów, wybranych spośród nadesłanych 256 zgłoszeń.

Renowacja ostrowskiej synagogi trwała 19 miesięcy i zakończyła się w 2011 r. Wybudował ją w latach 1857-1860 Moritz Lande. W obiekcie powstało Forum Synagoga, które służy celom kulturalnym. Odnowienie obiektu kosztowało około 7 mln zł.

Według znawców, ostrowska synagoga należy do najpiękniejszych tego typu bożnic w Europie. Jej pierwowzorami były okazałe synagogi na terenie Prus (Berlina, Lipska, Drezna, Kolonii, Kassel) oraz Budapesztu i Wiednia, które przybrały styl mauretański, czerpiący także z biblijnych opisów świątyni Salomona w Jerozolimie.

Miasto kupiło synagogę od Gminy Żydowskiej Wyznaniowej we Wrocławiu w 2006 r.. Jest jedną z nielicznych na ziemiach polskich, której bryła przetrwała nienaruszona dwie wojny światowe i okres powojenny.

W całej synagodze odnowiono 75 okien: 52 małe, 10 dużych witrażowych, 8 okrągłych w wieżyczkach i 5 okulusów (owalnych). Powierzchnia oszklenia witrażowego wynosi 120 m kw. Obiekt jest podświetlony, a bardzo ważne architektonicznie detale podkreślają specjalne iluminacje.

Oprócz sali koncertowej dla około 150 osób wykorzystywane są empory (balkony) jako galerie. W synagodze mogą odbywać się także przedstawienia teatralne i wystawy. Jej właścicielem jest Ostrowskie Centrum Kultury.

W tegorocznej edycji najwięcej projektów (170) wpłynęło z woj. śląskiego, małopolskiego i dolnośląskiego. Najbardziej zacięta rywalizacja była w kategoriach "Turystyka aktywna", "Rewitalizacja" i "Obiekt turystyczny".

Głównymi nagrodami w każdej kategorii są statuetki, tablice pamiątkowe, dyplomy oraz działania promocyjne na skalę ogólnopolską. "Ogłoszenie laureatów odbędzie się podczas uroczystej gali zaplanowanej na koniec maja" - poinformował PAP zastępca dyrektora biura ministra rozwoju regionalnego Piotr Popa.

W konkursie wyłaniane i nagradzane są najlepsze przedsięwzięcia służące rozwojowi turystyki, infrastruktury sportowej i rekreacyjnej, zagospodarowaniu przestrzeni publicznej oraz rewitalizacji, które współfinansuje UE.(PAP)

zak/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)