Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ostry Weekend Zaangażowany w warszawskim kinie Iluzjon

0
Podziel się:

Ostry Weekend Zaangażowany to nazwa przeglądu animowanych filmów, który od
piątku do niedzieli potrwa w warszawskim kinie Iluzjon, należącym do Filmoteki Narodowej. Oprócz
projekcji, w programie są warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz spotkania z artystami.

Ostry Weekend Zaangażowany to nazwa przeglądu animowanych filmów, który od piątku do niedzieli potrwa w warszawskim kinie Iluzjon, należącym do Filmoteki Narodowej. Oprócz projekcji, w programie są warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz spotkania z artystami.

Na uroczyste otwarcie przeglądu, w piątek wieczorem, organizatorzy imprezy szykują niespodziankę i - zapraszają właścicieli jamników, razem z ich psami, które zostaną wpuszczone do kina. O jamnikach mowa będzie również w sobotę - zapowiedziano.

Przez trzy dni przeglądu publiczność w Iluzjonie będzie oglądała animowane filmy: Juliana Antonisza, Jerzego Kuci, Krzysztofa Kiwerskiego, Ryszarda Antoniszczaka, Aleksandra Sroczyńskiego i Kazimierza Urbańskiego.

Pierwszy dzień poświęcony zostanie twórczości Juliana Antonisza (1941-1987), reżysera, scenarzysty, kompozytora i wynalazcy. "Jego kino to sztuka absurdalnego humoru, często z pierwiastkiem refleksyjnym, i lawina zaskakujących pomysłów" - zwrócili uwagę organizatorzy imprezy.

"Dla Antonisza muzyka i dźwięk w animacji były równie ważne, jak obraz. Artysta kierował się zasadą +zrób to sam+, w myśl której skonstruował unikalne w skali światowej wynalazki, m.in.: pantograf-animograf zwany +fortepianem Antonisza+, dźwiękownicę unikalną żyletkową, chropograf skaningowy" - czytamy w zaproszeniu na przegląd.

Od tytułu jednego z filmów Antonisza, "Ostrego filmu zaangażowanego" (z 1979 roku), pochodzi nazwa przeglądu. W Iluzjonie pokazane zostaną także inne filmy tego artysty, m.in.: "Dziadowski blues non camera, czyli nogami do przodu" (1978), "Kilka praktycznych sposobów na przedłużenie sobie życia" (1974), "W szponach seksu" (1969), "Jak działa jamniczek" (1971). Projekcjom towarzyszyć będzie spotkanie z córkami Antonisza, Malwiną i Sabiną.

Organizatorzy imprezy podkreślają: "Absurdalne poczucie humoru Antonisza można odczuć bardzo silnie m.in. w filmie +Jak działa jamniczek+. Jakiego koloru ma sierść? Jakie może mieć ubranko? A co skrywa w środku? Co zjadł na śniadanie? Może przechowuje w żołądku jakieś skarby? A może to już nie jamniczek, tylko osiołek lub tygrys?..."

Właśnie jamnikowi poświęcone będą sobotnie warsztaty dla dzieci (w wieku 6-12 lat), zatytułowane "Jak działa jamniczek?", w ramach których każdy młody uczestnik będzie miał okazję przedstawić w Iluzjonie własną wersję wyglądu psa: zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz.

W sobotę odbędą się też m.in. warsztaty "Kilka praktycznych sposobów na zrobienie sobie non-camery" (dla młodzieży w wieku od 15 lat) na temat zasad tworzenia filmów noncamerowych, czyli takich, jakie realizował Antonisz - gdy rysunki malowane są lub wydrapywane bezpośrednio na taśmie filmowej.

"Uczestnicy zapoznają się z zasadami i specyfiką animacji non-camerowej, wykonywanej bezpośrednio na taśmie filmowej. Czerpiąc garściami z twórczości Antonisza, podejmiemy próbę zrealizowania własnego filmu. Efektem będzie niepowtarzalna animacja, inspirowana ideą +zrób to sam+" - zapowiedziano.

W sobotę w Iluzjonie z widzami spotkają się Krzysztof Kiwerski i Jerzy Kucia. Kiwerski tworzy filmy autorskie dla dzieci i dorosłych; te ostatnie utrzymane są najczęściej w mrocznej tonacji i poświęcone czyhającym na człowieka zagrożeniom cywilizacyjnym. Kucia to twórca kina filozoficznej refleksji, wnikającego w świat przeżyć wewnętrznych człowieka. Filmy Kiwerskiego, które zostaną pokazane w ramach przeglądu, to m.in. "Ryszard III" (1976) i "Stop! Wstęp wzbroniony" (1984), a filmy Kuci - m.in. "Refleksy" (1979) i "Odpryski" (1984).

Na niedzielę zaplanowano z kolei spotkanie z Kazimierzem Urbańskim. Publiczność obejrzy ponadto jego filmy, m.in.: "Demony" (1981) i "Witkacego wywoływanie duchów" (1989). W programie przeglądu znajdą się ponadto projekcje filmów Ryszarda Antoniszczaka (m.in. "Miki Mol" z 1975 r., "Fantomobil" z 1976 r.) i Aleksandra Sroczyńskiego ("Vice versa", 1983).

Pełny program Ostrego Weekendu Zaangażowanego oraz informacje o zasadach wstępu na poszczególne wydarzenia dostępne będą na stronach internetowych www.fn.org.pl oraz www.iluzjon.fn.org.pl. (PAP)

jp/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)