Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Oświęcimianie upamiętnili Polaków zgładzonych w Auschwitz 11 listopada

0
Podziel się:

Kwiaty i znicze złożyli oświęcimianie w Święto Niepodległości przed Ścianą
Straceń w byłym niemieckim obozie Auschwitz. Upamiętnili dziesiątki rozstrzelanych w tym miejscu 11
listopada 1941 roku. Niemal wszyscy zgładzeni byli Polakami.

Kwiaty i znicze złożyli oświęcimianie w Święto Niepodległości przed Ścianą Straceń w byłym niemieckim obozie Auschwitz. Upamiętnili dziesiątki rozstrzelanych w tym miejscu 11 listopada 1941 roku. Niemal wszyscy zgładzeni byli Polakami.

Po raz pierwszy w historii obozu Niemcy przeprowadzili egzekucję strzelając w potylicę. Jak podaje historyk z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Adam Cyra ofiarą padło 76 więźniów: 27 z nich przebywało w areszcie w bloku 11 za różne przewinienia, a 49 gestapo wezwało z obozu. Prawdopodobnie tego dnia Niemcy zabili też 80 Polaków przywiezionych z aresztu śledczego w Mysłowicach.

Podczas istnienia obozu Niemcy zastrzelili przed Ścianą Straceń co najmniej kilka tysięcy osób. W zdecydowanej większości byli to Polacy. Egzekucje przeprowadzali w tym miejscu niemal do końca 1943 roku. W lutym 1944 roku ściana została rozebrana.

W Żywcu z okazji Święta Niepodległości w konkatedrze odprawiono mszę w intencji ojczyzny. Rzecznik żywieckiego magistratu Tomasz Terteka przypomniał, że w mieście niepodległość przyszła już na przełomie października i listopada 1918 roku. 30 października grupa mieszczan rozbroiła magistrackich wartowników. Następnego dnia na rynku zebrała się duża grupa żywczan gotowych do walki. Po negocjacjach dowódcy wojsk austriackich złożyli broń. Żołnierze, głównie Rumuni i Węgrzy, otrzymali żołd i opuścili miasto.

W Cieszynie rocznicę odzyskania niepodległości świętowali wspólnie mieszkańcy różnych wyznań. W luterańskim kościele Jezusowym odprawiono nabożeństwo ekumeniczne, podczas którego wierni modlili się za ojczyznę. Cieszyniacy złożyli kwiaty m.in. pod pomnikiem Legionistów Śląskich Poległych za Polskę. Utworzyło go w 1914 roku około 800 ochotników ze Śląska Cieszyńskiego. Walczyli w II Brygadzie Legionów pod dowództwem generała Józefa Hallera.

Wiązanki złożyli też przed tablicą upamiętniającą powołanie Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego, która zawiązała się 19 października 1918 roku. 11 dni później proklamowała przynależność Ziemi Cieszyńskiej do państwa polskiego i przejęcie w jego imieniu władzy nad Księstwem Cieszyńskim. Na jej czele stali katolicki ksiądz Józef Londzin, Jan Michejda i socjalista Tadeusz Reger.(PAP)

szf/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)