Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

OTOP zbada zagrożenia dla ptaków z polskich Karpat

0
Podziel się:

Ochrona wodniczki, kraski, inwentaryzacja ptaków Karpat - to najbliższe
plany Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, które obchodzi w br. 20-lecie istnienia. OTOP
zajmuje się ochroną dzikich ptaków i miejsc, w których one żyją.

Ochrona wodniczki, kraski, inwentaryzacja ptaków Karpat - to najbliższe plany Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, które obchodzi w br. 20-lecie istnienia. OTOP zajmuje się ochroną dzikich ptaków i miejsc, w których one żyją.

Założone w 1991 r. Towarzystwo jest obecnie jedną z największych organizacji chroniących przyrodę w Polsce. Jego celem jest zachowanie dziedzictwa przyrodniczego dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Jest polskim partnerem światowej federacji towarzystw ochrony ptaków - BirdLife International.

Rzeczniczka prasowa OTOP Katarzyna Groblewska poinformowała PAP, że największym projektem prowadzonym obecnie przez OTOP jest czynna ochrona wodniczki - najbardziej zagrożonego ptaka śpiewającego kontynentalnej Europy. Projekt ochrony wodniczki uzyskał unijną dotację z funduszy Life.

W najbliższym czasie OTOP rozwinie swój nowy projekt - Ptaki Karpat - inwentaryzację kluczowych gatunków i stworzenie systemu ich monitorowania i ochrony. "Po raz pierwszy uda nam się zebrać dane dotyczące rozmieszczenia i liczebności kluczowych gatunków ptaków z polskich Karpat, a także informacje o stanie ich siedlisk i zagrażających im czynnikach. W tym roku rozpoczęliśmy już inwentaryzację przyrodniczą, a w 2012 roku zakończymy cykl szkoleń dla samorządów z gmin karpackich" - pokreśliła Groblewska.

Środki na ten cel OTOP uzyskał ze szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej "Swiss Contribution".

Najnowszy projekt dotyczy ochrony kraski - bardzo ładnego ptaka o niebiesko rdzawym ubarwieniu, występującego w Polsce, m.in. na Kurpiach. "Chronimy tam poszczególne gniazda kraski, ustawiamy budki lęgowe dla ptaków, to projekt ochrony czynnej" - powiedziała.

"OTOP stara się też obecnie o lepsze lokalizacje lotnisk na Podlasiu i koło Warszawy, bierze udział w dyskusji na temat budowy zapory w Nieszawie i popiera działania na rzecz ochrony Puszczy Białowieskiej" - poinformowała rzeczniczka Towarzystwa. OTOP opowiada się też inicjatywą obywatelską "Oddajcie Parki Narodowi" - za uchwaleniem zmian w ustawie o ochronie przyrody, które nie będą wymagały zgody samorządów na utworzenie lub powiększenie parków narodowych.

Efektem 20-letnich działań OTOP jest wyznaczenie 174 ostoi ptaków, z których 141 o randze europejskiej i międzynarodowej włączono do sieci unijnych obszarów Natura 2000. Działania OTOP doprowadziły do powstania prawie 1000 ha rezerwatów, w których prowadzona jest czynna ochrona przyrody i objęcie regularnym monitoringiem 159 lęgowych gatunków ptaków.

Razem z innymi organizacjami zajmującymi się ochroną przyrody OTOP włączył się w kampanię przeciw budowie trasy Via Baltica przez Dolinę Rospudy i inne ważne ostoje ptaków w północno-wschodniej Polsce. W wyniku ich działań trasa będzie przebiegała inaczej.

Obecnie OTOP liczy 2 tys. członków, 800 wolontariuszy i 10 tys. zadeklarowanych sympatyków. Programem edukacyjnym Towarzystwa objętych jest 50 tys. dzieci. Jest organizacją pozarządową, ma status organizacji pożytku publicznego.

OTOP swoją główną siedzibę ma w podwarszawskich Markach. Ma też pięć regionalnych biur w woj. pomorskim, zachodniopomorskim, podlaskim, lubelskim i małopolskim. Obecnie prezesem jest Dariusz Bukaciński, wiceprezesem Jarosław Krajewski, a członkami zarządu Przemysław Chylarecki, Rudiger Kuhn, Michał Maniakowski, Wiesław Nowicki i Olimpia Pabian.

Więcej informacji o działaniach stowarzyszenia można znaleźć na jego stronie internetowej (www.otop.org.pl). Organizacja wydaje też kwartalnik "Ptaki" w 2,5 tys. nakładzie.(PAP)

ago/ mki/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)