Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Otunbajewa: Mam prawo wprowadzić stan wyjątkowy

0
Podziel się:

Prezydent Kirgistanu szykuje się do wyborów.

Otunbajewa: Mam prawo wprowadzić stan wyjątkowy
(Ilias Beshimov/Wikipedia)

**Prezydent Kirgistanu Roza Otunbajewa zastrzega sobie prawo do ogłoszenia stanu wyjątkowego oraz unieważnienia głosowania, jeśli podczas październikowych wyborów parlamentarnych dojdzie do wybuchu przemocy.

10 października _ organy ścigania, siły bezpieczeństwa i wojsko będą postawione w stan gotowości. - By mogło dojść do tego wydarzenia, którego celem jest przywrócenie prawowitej władzy państwowej _ - oświadczyła Otunbajewa, zwracając się do członków 25 partii politycznych oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych.

_ - Będą to przełomowe wybory i proszę was, byście nie używali przemocy. Musimy dołożyć wszelkich starań, aby nie doszło do wzrostu napięcia _ - powiedziała Otunbajewa, która ma nadzieję, że w wyniku głosowania powstanie pierwsza demokracja parlamentarna w Azji Środkowej.

_ - Zgodnie z konstytucją, jako prezydent mam prawo podjąć surowe działania. Jeśli zagrożona jest jedność kraju, na pewno możemy wprowadzić stan wyjątkowy i wstrzymać wybory _ - poinformowała Otunbajewa.

W kwietniu doszło w Kirgistanie do zmiany władzy po antyprezydenckich manifestacjach, do których stłumienia ówczesny szef państwa Kurmanbek Bakijew skierował wojsko; zginęło wtedy 85 osób. Po ucieczce Bakijewa z Biszkeku władzę przejął rząd tymczasowy, który od tego czasu próbuje uzyskać kontrolę nad południem kraju.

W połowie czerwca w Oszu i Dżalalabadzie, na południu kraju, wybuchły krwawe starcia między Kirgizami a przedstawicielami mniejszości uzbeckiej, w wyniku których zginęło prawie 400 osób, a tysiące zostały bez dachu nad głową.

Otunbajewa zwróciła się we wtorek z prośbą, by _ nie upolityczniać kwestii relacji między grupami etnicznymi _.

Jak poinformował przedstawiciel OBWE Corien Jonker, organizacja wyśle na październikowe wybory 300 krótkoterminowych obserwatorów oraz 22 obserwatorów długoterminowych. Jonker podał, że obserwatorzy długoterminowi pojadą do Kirgistanu jeszcze w tym tygodniu.

Pod koniec czerwca obywatele Kirgistanu w referendum opowiedzieli się za zmianą konstytucji. Nowelizacja uprawomocniła władzę rządu tymczasowego do październikowych wyborów parlamentarnych, ograniczyła uprawnienia prezydenta, zatwierdziła Otunbajewą na stanowisku głowy państwa do końca 2011 roku, a także zwiększyła liczbę miejsc w parlamencie z 90 do 120.

Zgodnie z nowym prawem, wybory parlamentarne będą odbywać się co pięć lat, a żadna partia polityczna nie będzie mogła mieć więcej niż 65 miejsc w parlamencie. Ak Żoł - partia Bakijewa - miała w parlamencie zdecydowaną większość.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/84/t102228.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kirgiska;armia;podzegala;przeciwko;uzbekom,113,0,656241.html) Kirgiska armia podżegała przeciwko Uzbekom Human Rights Watch: Żołnierze mogli również brać udział w atakach.
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)