Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Otwarcie i nadanie imienia Bronisława Hubermana Filharmonii Częstochowskiej

0
Podziel się:

Po trwającej prawie trzy lata rozbudowie i modernizacji odbędzie się w
środę uroczyste otwarcie Filharmonii Częstochowskiej połączone z nadaniem instytucji imienia
Bronisława Hubermana - jednego z najwybitniejszych skrzypków XX wieku.

Po trwającej prawie trzy lata rozbudowie i modernizacji odbędzie się w środę uroczyste otwarcie Filharmonii Częstochowskiej połączone z nadaniem instytucji imienia Bronisława Hubermana - jednego z najwybitniejszych skrzypków XX wieku.

W ramach przebudowy Filharmonii Częstochowskiej zmodernizowano dużą salę koncertową, która pomieści 825 widzów - wymieniona została m.in. mechanika sceny, odnowiono salę kameralną na 156 widzów oraz dobudowano budynek, w którym znalazło się miejsce na patio, garderoby dla muzyków, salę prób, oraz pokoje dla administracji. Powstały także parkingi - podziemny i naziemny.

"Warunki w budynku zdecydowanie się poprawiły, przede wszystkim zyskaliśmy salę prób, której dotąd nie było" - powiedział PAP we wtorek dyrektor Filharmonii Częstochowskiej Ireneusz Kozera.

Całkowity koszt przebudowy wyniósł ok. 38 mln zł, z czego ok. 17 mln zł pochodziło z funduszu unijnego realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko przeznaczonego na rozwój i poprawę infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym.

Uroczystość oddania do użytku odnowionego i rozbudowanego gmachu Filharmonii będzie połączona w środę z innymi ważnymi dla miasta wydarzeniami: nadania Filharmonii imienia Bronisława Hubermana oraz wręczenia "wielkiemu przyjacielowi Częstochowy i Filharmonii Częstochowskiej", organizatorowi rozpoczętego we wtorek 4. Zjazdu Światowego Związku Żydów Częstochowian i Ich Potomków - Zygmuntowi Rolatowi - tytułu honorowego obywatela miasta. Tego dnia odbędzie się także inauguracja Festiwalu Wiolinistycznego im. Bronisława Hubermana. "Będzie to jeden z najważniejszych dni w historii Filharmonii Częstochowskiej" - ocenił Kozera.

Na koncercie inauguracyjnym festiwalu wystąpi światowej sławy rosyjski skrzypek Vadim Repin. Z kolei 9 października zagra w Częstochowie japońska skrzypaczka Midori. "Midori będzie grała na drugich skrzypcach Bronisława Hubermana (guarneri del gesu - PAP)" - dodał Kozera. Na pierwszych, czyli stradivariusie, gra aktualnie wirtuoz skrzypiec Joshua Bell.

Jak poinformował we wtorek w Częstochowie Zygmunt Rolat, pojawił się plan, aby w przyszłym roku zorganizować koncert na dwoje skrzypiec, na których grał Bronisław Huberman. "Jest taki pomysł, aby Midori i Joshua Bell wystąpili razem" - tłumaczył Kozera.

Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana potrwa do 16 października.

Bronisław Huberman urodził się 19 grudnia 1882 roku w żydowskiej rodzinie w Częstochowie. Od najmłodszych lat uważany był za wirtuoza skrzypiec, szybko zyskał sławę cudownego dziecka, w wieku 14 lat zagrał przed niemieckim kompozytorem i pianistą Johannesem Brahmsem.

Jego opiekunem i protektorem był hrabia Jan Zamoyski, od którego otrzymał skrzypce wykonane przez Stradivariusa.

Huberman był profesorem Akademii Muzycznej w Wiedniu, założycielem orkiestry symfonicznej w Tel Awiwie. Podczas II wojny światowej prowadził ożywioną działalność charytatywną niosąc pomoc ofiarom nazistowskich prześladowań, po wojnie był gorącym orędownikiem idei zjednoczenia narodów Europy.

Zmarł 15 czerwca 1947 roku w Corsier-sur-Vevey koło Vevey nad Jeziorem Genewskim w Szwajcarii. (PAP)

ktp/ hes/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)