Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Otwarcie mostu Marii Skłodowskiej-Curie - pod znakiem patronki

0
Podziel się:

Maria Skłodowska-Curie i jej związki z Warszawą będą motywem przewodnim
wiosennej uroczystości otwarcia mostu, który połączy Białołękę z Bielanami. Stołeczny ratusz chce
utrwalić w świadomości mieszkańców oficjalną nazwę przeprawy, powszechnie zwanej mostem Północnym.

Maria Skłodowska-Curie i jej związki z Warszawą będą motywem przewodnim wiosennej uroczystości otwarcia mostu, który połączy Białołękę z Bielanami. Stołeczny ratusz chce utrwalić w świadomości mieszkańców oficjalną nazwę przeprawy, powszechnie zwanej mostem Północnym.

Na otwarcie mostu Marii Skłodowskiej-Curie ratusz szykuje "wydarzenie skromne, ale ciekawe, nawiązujące do sylwetki patronki i jej związków z Warszawą" - poinformowała PAP Magdalena Łań z zespołu prasowego Urzędu m.st. Warszawy.

O programie i dokładnym terminie samej uroczystości wiadomo na razie niewiele. "Będzie raczej na moście, a nie na brzegu z widokiem na most" - powiedziała Łań. Zaznaczyła, że nie są jeszcze znane szczegóły, w jaki sposób organizatorzy nawiążą do postaci Marii Skłodowskiej-Curie. Dodała, że obowiązkowym punktem programu będzie pokaz sztucznych ogni.

Most ma zostać otwarty wiosną. Wówczas oddana do użytkowania ma być jego część drogowa. Budowa części tramwajowej oraz węzła Modlińska mają zostać ukończone do końca czerwca. Procedura z dopuszczeniem ich do użytkowania zostanie uruchomiona w wakacje - wynika z informacji Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych.

Uchwałę nadającą nowemu mostowi imię Marii Skłodowskiej-Curie Rada Warszawy przyjęła 1 grudnia ub. roku. Za głosowało 42 radnych, pięciu było przeciwnych, a 10 wstrzymało się od głosu.

Z kolei za nazwą most Północny w sondażu stołecznego Centrum Komunikacji Społecznej opowiedziało się ponad 80 proc. warszawiaków, którzy wzięli w nim udział (7,4 tys. osób). Niecałe 16 proc. chciało, aby most nosił imię Marii Skłodowskiej-Curie.

"Roboczą nazwę - most Północny - powtarza głównie prasa i przez to nowa nie może przejść do świadomości warszawiaków, ale z chwilą otwarcia nazwa pojawi się na tablicach informacyjnych na ulicach, więc mamy nadzieję, że nazwa most Marii Skłodowskiej-Curie szybko się upowszechni" - podkreśliła Łań.

Łączący Białołękę z Bielanami most jest pierwszą tak dużą inwestycją w Warszawie, której patronką jest Maria Skłodowska-Curie. Do tej pory postać Skłodowskiej-Curie upamiętniała jedynie uliczka dojazdowa i mały pomnik postawiony przed wojną, o czym przypominała podczas posiedzenia Rady prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Od 1944 r. wybitną polską noblistkę upamiętnia z kolei uniwersytet w Lublinie. W jego nazwie pojawia się jednak inna kolejność członów nazwiska uczonej: Curie-Skłodowska. Jak wyjaśnia na stronie internetowej uczelnia, sama Skłodowska używała zamiennie obu form, a do księgi gości Archikatedry Lubelskiej w 1930 r. wpisała się właśnie jako Curie-Skłodowska.

Zdaniem językoznawcy prof. Jerzego Bralczyka trudno jest wskazać wariant, którego Polacy używają częściej. "Mówi się i tak, i tak" - powiedział. Zaznaczył, że w żadnym przypadku nie można mówić o błędzie. "To jest raczej związane z pewnym obyczajem językowym, dlatego o poprawności, niepoprawności czy błędzie chyba nie można tutaj mówić" - podkreślił.

Przypomniał, że w polskiej tradycji dwuczłonowe nazwiska mężatek zachowują chronologię: najpierw - panieńskie, potem - po mężu. Maria Skłodowska była żoną francuskiego fizyka Pierre'a Curie. Większość swojego życia spędziła we Francji. "I na świecie była powszechnie znana jako madame Curie. Skłodowska pojawiało się dosyć rzadko" - zauważył prof. Bralczyk.

Prof. Bralczyk zwrócił też uwagę na artykulację i przypomniał, że w retoryce w zestroju trzech wyrazów najdłuższy jest zazwyczaj ten ostatni. Jako przykład wymienił triady: Bóg, Honor, Ojczyzna oraz Wolność, Równość, Braterstwo. "Tu może taki wymiar fonetyczno-artykulacyjny także odgrywa rolę" - powiedział.

Maria Skłodowska-Curie jest jedyną kobietą, którą uhonorowano Nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach naukowych. W 1903 roku wspólnie z mężem Pierre'em Curie i fizykiem Henri Becquerelem otrzymała Nobla z fizyki za badania nad promieniotwórczością. W 1911 r. za odkrycie nowych pierwiastków: polonu i radu, nagrodzono ją nagrodą Nobla w dziedzinie chemii.

W 2009 roku brytyjski magazyn "New Scientist" uznał polską uczoną za największą kobietę naukowca wszech czasów.

Uchwałą Senatu RP rok 2011 był Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie.

Aneta Kuczewska (PAP)

akuc/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)