Notowania

wiadomości
20.08.2013 17:14

Otwarcie Muzeum Diecezji Bielsko-Żywieckiej najwcześniej w 2015 roku

Biała (PAP) - Otwarcie Muzeum Diecezji Bielsko-Żywieckiej może nastąpić najwcześniej pod koniec 2015 roku - dowiedziała się we wtorek PAP od dyrektora placówki ks. Grzegorza Klai.

Podziel się
Dodaj komentarz

Biała (PAP) - Otwarcie Muzeum Diecezji Bielsko-Żywieckiej może nastąpić najwcześniej pod koniec 2015 roku - dowiedziała się we wtorek PAP od dyrektora placówki ks. Grzegorza Klai.

Pierwotnie otwarcie planowane było na 2014 roku, ale na przeszkodzie stanął brak pieniędzy. Placówka poszukuje nowych źródeł finansowania, zabiega m.in. o fundusze UE. Rozstrzygnięcie nastąpi w najbliższych miesiącach. Zdaniem dyrektora muzeum, jeśli uda się pozyskać pieniądze, koniec 2015 roku będzie realnym terminem otwarcia.

Jak powiedział ks. Klaja, dobiegają końca prace nad scenariuszem przyszłej ekspozycji. Trwa także inwentaryzacja zabytków. "Wyszukujemy je w parafiach i dokumentujemy" - wyjaśnił. Wśród zabytków są m.in. XVII i XVIII-wieczne ornaty i rękopisy kazań ks. Jakuba Wujka.

W muzealnym depozycie znalazła się też m.in. kapa wykonana z tureckiego czapraka ofiarowanego miejscowości Kęty po zwycięstwie Jana III Sobieskiego pod Wiedniem, pamiątki związane z arcybiskupem lwowskim świętym Józefem Bilczewskim, który pochodził z podbielskich Wilamowic, a także barokowy obraz "Ukrzyżowanie" nieznanego autora, datowany na połowę XVII wieku.

Muzeum katolickiej diecezji bielsko-żywieckiej zostało powołane jesienią 2011 roku. Siedzibę znajdzie w remontowanej zabytkowej kamienicy na bielskiej starówce, która powstała w 1880 roku po rozbudowie budynku z przełomu XVIII i XIX wieku. Obecnie jest on remontowany. Wymieniony już został dach i przeprowadzone prace w przyziemiu, m.in. przy izolacji. Powierzchnia wystawiennicza wyniesie około 400 m kw.

Diecezja bielsko-żywiecka powstała w 1992 roku, łącząc osiem dekanatów diecezji katowickiej i sześć archidiecezji krakowskiej. (PAP)

szf/ mrt/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz