Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Otwarcie Muzeum Fryderyka Chopina w 200. rocznicę urodzin artysty

0
Podziel się:

1 marca, w 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina, po gruntownym remoncie
i modernizacji otwarte zostanie Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Będzie w nim można zobaczyć
jak mieszkał Chopin, posłuchać jego utworów, poczuć zapach jego ulubionych kwiatów.

1 marca, w 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina, po gruntownym remoncie i modernizacji otwarte zostanie Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Będzie w nim można zobaczyć jak mieszkał Chopin, posłuchać jego utworów, poczuć zapach jego ulubionych kwiatów.

Autorami projektu nowej ekspozycji stałej Muzeum Fryderyka Chopina jest włoskie biuro architektoniczne Migliore & Servetto Architetti Associati.

Zabytkowe wnętrza barokowego budynku Zamku Ostrogskich w Warszawie zostały gruntownie zmodernizowane, a muzealna przestrzeń wraz z nową salą koncertową zwiększyła się o dodatkowe 90 proc. w stosunku do dawnych pomieszczeń.

Na powierzchni ponad 4600 metrów kwadratowych zostaną rozplanowane ekspozycje dotyczące życia i twórczości artysty. Dzięki multimedialnym salom wystawienniczym każdy zwiedzający będzie mógł sam i według własnego uznania przechodzić przez kolejne etapy życia Fryderyka Chopina. Pomoże w tym specjalny chip, który posłuży jako klucz i indywidualny przewodnik po wystawie.

Goście będą mogli wybrać jedną z tras zwiedzania: od kilkugodzinnej, szczegółowej dla koneserów, po skróconą, łatwiejszą dla tych, którzy biografii i twórczości Chopina nie znają jeszcze zbyt dobrze lub dla najmłodszych.

W jednym z pomieszczeń znajdzie się kolorowy pokój dla dzieci, w innych - kapsuła do odsłuchiwania kompozycji Chopina i paryski salon Chopina. Dzięki nowoczesnej technologii - płaskim ekranom, projektorom, setkom ukrytych głośników, ale też kopiom dziewiętnastowiecznych mebli - będzie można zobaczyć m.in. jak wyglądał pokój małego Fryderyka w Żelazowej Woli, a nawet poczuć zapach fiołków, który kompozytor uwielbiał czuć w swoim paryskim domu.

Oprócz utworów Chopina w Muzeum będzie można usłyszeć także dźwięki, jakie towarzyszyły Chopinowi w codziennym życiu, np. gwar paryskich ulic, rozmowy po polsku i po francusku, krzyki zdenerwowanego nauczyciela gry na fortepianie, czy dźwięk odstawianej filiżanki.

Kolekcja Muzeum Fryderyka Chopina liczy obecnie ponad 5 tysięcy obiektów, wśród których znajdują się autografy i pierwodruki dzieł Chopina, jego korespondencja, pamiątki, dokumenty, ważne edycje dzieł kompozytora i jemu współczesnych oraz obrazy, grafiki i rzeźby. Te najcenniejsze rękopisy i przedmioty trafią do nowoczesnych gablot, wykonanych przez belgijskich rzemieślników z firmy Meyvaert Glass Engineering.

Obok Muzeum Fryderyka Chopina stanęło Centrum Chopinowskie. W siedmiopiętrowym budynku ze szkła znajdzie się punkt informacji turystycznej, restauracja, kawiarnia, księgarnia, biblioteka, fonoteka i biura instytucji związanych z Fryderykiem Chopinem. Centrum i Zamek Ostrogskich połączył podziemny korytarz.(PAP)

agz/ ls/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)