Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Otwarcie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku może się opóźnić

0
Podziel się:

W maju powinien rozpocząć się pierwszy etap budowy Muzeum II Wojny Światowej
w Gdańsku. Drugi etap planowany jest na lata 2013-14. Dyrekcja placówki nie ma pewności, czy
zgodnie z pierwotnym planem, muzeum uda się otworzyć 1 września 2014 r.

W maju powinien rozpocząć się pierwszy etap budowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Drugi etap planowany jest na lata 2013-14. Dyrekcja placówki nie ma pewności, czy zgodnie z pierwotnym planem, muzeum uda się otworzyć 1 września 2014 r.

Jak poinformował PAP dyrektor muzeum Paweł Machcewicz, budowa placówki została podzielona na dwa etapy, w ramach pierwszego powstanie podziemna część obiektu, drugi etap obejmie część naziemną. "Zdecydowaliśmy się na taki podział, bo przyspieszy to prace: architekci są w stanie przygotować wcześniej projekt wykonawczy podziemnej części" - wyjaśnił Machcewicz.

Przetarg, w którym wyłoniony zostanie generalny wykonawca pierwszego etapu, zostanie ogłoszony na przełomie stycznia i lutego. "Jeśli nie będzie odwołań od decyzji komisji przetargowej, prace powinny rozpocząć się w maju. Potrwają one dziewięć-dziesięć miesięcy i na początku 2013 roku można by rozpocząć drugi etap" - powiedział PAP Machcewicz.

Dodał, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zakończenie prac budowlanych z wszelkimi odbiorami technicznymi mogłoby się odbyć latem 2014 r. i wówczas w obiekcie rozpoczęłoby się urządzanie ekspozycji. "Prace nad wystawą trwają. Jej projekt techniczny powinien być gotowy w końcu tego roku i w styczniu 2013 r. ogłosimy przetarg na wykonanie wystawy" - poinformował Machcewicz.

Dyrektor zaznaczył, że nie ma pewności, czy uda się otworzyć muzeum w planowanym terminie - 1 września 2014 r., w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej. "Ten termin jest realny, ale jednocześnie uzależniony od bardzo wielu nieprzewidywalnych czynników, jak choćby ewentualnych odwołań od decyzji przetargowych" - powiedział Machcewicz, dodając, że jeśli wystąpią niespodziewane problemy, otwarcie muzeum może się opóźnić.

Machcewicz poinformował, że coraz bardziej kluczową dla zasobów placówki staje się prowadzona stale zbiórka pamiątek związanych z II wojną światową. "Ostatnio np. otrzymaliśmy od rodziny deklarację przekazania munduru i innych pamiątek po kpt. Antonim Kasztelanie - szefie polskiego kontrwywiadu na Wybrzeżu, który został bezprawnie wyciągnięty przez Gestapo z obozu jenieckiego i zamordowany" - powiedział Machcewicz.

Muzeum II Wojny Światowej zostanie wzniesione przy ul. Wałowej, nieopodal Głównego Miasta i Motławy. Teren o wartości 53 mln zł w formie darowizny przekazało miasto. Budowa muzeum ma kosztować 358 mln zł. Pieniądze na ten cel ma przekazać polski rząd, w ramach wieloletniego programu "Budowa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku".

Autorem projektu siedziby muzeum jest Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni, które w 2010 roku wygrało międzynarodowy konkurs. Zgodnie z zamysłem architektów duża część muzeum, w tym ekspozycja główna, znajdzie się pod ziemią. Wystawa główna ulokowana zostanie w wielkiej przestrzeni o wysokości 12 metrów. W części podziemnej znajdą się też trzy poziomy z salami konferencyjnymi.

Część naziemna muzeum będzie miała kształt pochylonego graniastosłupa o podstawie trójkąta i wysokości ok. 40 metrów w najwyższym punkcie. Jedna ze ścian bryły będzie całkowicie przeszklona, pozostałe stanowić będą jednolitą betonową powierzchnię w odcieniu czerwonym. W naziemnej części, która ma mieć sześć poziomów użytkowych, znajdą się m.in. biblioteka, sale wykładowe i kawiarnia.

Umieszczona w podziemiu wystawa główna muzeum ma zająć ok. 4 tys. mkw. powierzchni. W nowoczesny sposób ma ona prezentować II wojnę światową zarówno z perspektywy ówczesnej wielkiej polityki, jak i przeżyć zwykłych ludzi. Ekspozycja ma pokazywać nie tylko losy Polaków, ale też doświadczenia innych narodów.

Poza wystawą stałą w muzeum znajdzie się także około tysiąca metrów powierzchni na wystawy czasowe. Oprócz funkcji wystawienniczych muzeum ma pełnić rolę ośrodka edukacji, kultury i nauki. Placówka będzie prowadzić badania naukowe i działalność wydawniczą oraz pełnić funkcję centrum spotkań krajowych i międzynarodowych.

Nadzór nad pracami budowlanymi przy placówce dyrekcja Muzeum powierzyła inwestorowi zastępczemu, jest nim firma Bud-Invent sp. z o.o. (PAP)

aks/ mlu/ abe/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)