Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Otwarcie wyremontowanego Instytutu Chemii Uniwersytetu Opolskiego

0
Podziel się:

Instytut Chemii Uniwersytetu Opolskiego przeszedł kapitalny remont. Koszt prac
to prawie 21 mln zł, z czego 85 proc. to pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa
opolskiego - powiedziała PAP rektor uczelni prof. Krystyna Czaja.

Instytut Chemii Uniwersytetu Opolskiego przeszedł kapitalny remont. Koszt prac to prawie 21 mln zł, z czego 85 proc. to pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa opolskiego - powiedziała PAP rektor uczelni prof. Krystyna Czaja.

W piątek zmodernizowany Instytut Chemii został uroczyście otwarty po trwającym ponad 2 lata remoncie. "Ze starego budynku, który nie spełniał żadnych standardów, została praktycznie tylko konstrukcja, cała reszta jest nowa. 21 mln to pełny koszt remontu i wyposażenia Instytutu" - wyjaśniła Czaja.

Nowoczesny instytut jest w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych - na każdą kondygnację można dostać się windą, we wszystkich pomieszczeniach są nowe meble, a laboratoria wyposażone są w aparaturę, na jakiej pracują światowe instytuty badawcze.

To trzeci nowy - lub zmodernizowany - obiekt oddany do użytku w tym roku przez opolski uniwersytet. "Po +Orliku+ i Studenckim Centrum Kultury dzisiaj czas na chemię. Za kilkanaście dni będziemy uroczyście otwierać biotechnologię, a na przełomie listopada i grudnia zakończymy ten cykl otwarciem siedziby Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości" - zapowiedziała rektor.

Pytana o dalsze plany inwestycyjne uczelni odpowiedziała, że Uniwersytet zamierza modernizować istniejące obiekty. "Groźba niżu demograficznego przed nami, więc budowa nowych obiektów niekoniecznie ma sens. Modernizować natomiast trzeba, bo studenci nie przyjdą do siermiężnych obiektów z wyposażeniem z ubiegłego wieku. Takie jest wyzwanie naszych czasów" - zaznaczyła rektor.

Poinformowała, że rozpoczęły się już prace przy remoncie uniwersyteckiego wydziału sztuki, wkrótce ruszy remont elewacji dawnego budynku głównego przy ul. Oleskiej, w planach jest budowa studenckiej stołówki. "Kiedyś ją - na życzenie studentów - zlikwidowaliśmy, dzisiaj okazuje się, że jest potrzebna. Na swój czas czeka też zabytkowy pałac w Dąbrowie i budynek wydziału przyrodniczo-technicznego. Pracy i pomysłów nam nie brakuje, gorzej ze środkami" - oceniła Czaja.

Otwarcie Instytutu Chemii połączono z obchodami 100-lecia nagrody Nobla w dziedzinie chemii dla Marii Skłodowskiej-Curie. "Cały rok obchodzimy setną rocznicę przyznania Skłodowskiej-Curie drugiej nagrody Nobla. Z tej okazji UNESCO i ONZ ogłosiły rok 2011 rokiem chemii, a polski Sejm i Senat podjęły uchwałę ogłaszając rok 2011 rokiem Skłodowskiej-Curie" - przypomniała Małgorzata Sobieszczak-Marciniak, dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Dyrektor wygłosiła podczas piątkowej uroczystości wykład na temat noblistki.(PAP)

jsz/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)