Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Otwarcie wystawy w Głogowie pierwszym akcentem Roku św. Jakuba

0
Podziel się

Wystawa "Do Santiago!" w głogowskim Muzeum Archeologiczno-Historycznym to
jedno z pierwszych wydarzeń w Polsce związanych z obchodami Roku Św. Jakuba. Ekspozycja będzie
czynna do 28 lutego. Zaprezentowano na niej dokumenty, naczynia liturgiczne, pielgrzymie pamiątki,
dewocjonalia m.in. z Hiszpanii, Włoch i Portugalii, precjoza, wydawnictwa, fotografie oraz stroje
członków Bractwa św. Jakuba Apostoła.

bEgjDWXV

Wystawa "Do Santiago!" w głogowskim Muzeum Archeologiczno-Historycznym to jedno z pierwszych wydarzeń w Polsce związanych z obchodami Roku Św. Jakuba. Ekspozycja będzie czynna do 28 lutego. Zaprezentowano na niej dokumenty, naczynia liturgiczne, pielgrzymie pamiątki, dewocjonalia m.in. z Hiszpanii, Włoch i Portugalii, precjoza, wydawnictwa, fotografie oraz stroje członków Bractwa św. Jakuba Apostoła.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów oraz członków Bractwa św. Jakuba.

Ziemia Głogowska jest szczególnie związana z ruchem pielgrzymstwa do Santiago de Compostela, bo w 2005 roku otwarto tam pierwszy w Polsce odcinek odtworzonego Szlaku św. Jakuba, który połączył Głogów i Jakubów ze Zgorzelcem. W 2007 r. ośrodek kościelny w Jakubowie został podniesiony do rangi sanktuarium pielgrzymkowego.

bEgjDWXX

"Pielgrzymowanie do grobu świętego Jakuba było praktykowane już w średniowieczu i świadczyło o głębokiej wierze. W naszych czasach ta tradycja odżywa i staje się coraz ważniejsza dla chrześcijan" - powiedział PAP w czwartek rzecznik kurii diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, ks. Andrzej Sapieha.

Inauguracja Jubileuszowego Roku Jakubowego w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej nastąpi 25 stycznia. W zielonogórskiej konkatedrze biskup diecezjalny Stefan Regmunt odprawi mszę św., w której wezmą udział m.in. członkowie Bractwa Świętego Jakuba Starszego.

Jak poinformowało PAP Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski, jednym z najważniejszych wydarzeń Roku Jakubowego w naszym kraju ma być przyjazd arcybiskupa Santiago de Compostela - abp. Juliana Barrio na Ogólnopolską Pielgrzymkę Czcicieli św. Jakuba na Jasną Górę. W poszczególnych regionach (diecezje skupione wokół parafii św. Jakuba w Więcławicach Starych, Łebie, Szczyrku i Jakubowie) będą peregrynować relikwie św. Jakuba Starszego Apostoła, który zginął śmiercią męczeńską za wiarę.

Kolejny, 119. już Rok św. Jakuba (Ano Jacobeo) zainaugurowało 1 stycznia 2010 r. otwarcie Świętych Drzwi, tzw. Drzwi Przebaczenia (Puerta del Perdon) w katedrze w Santiago de Compostela.

bEgjDWYd

Jubileuszowy Rok Święty ogłasza się w Santiago de Compostella we wszystkich latach, w których święto apostoła Jakuba - 25 lipca - przypada w niedzielę. Pierwszy ogłosił w 1120 roku papież Kalikst II. Poprzedni obchodzono przed sześciu laty - w 2004 roku, a następny będzie dopiero za 11 - w 2021 roku. (PAP)

mrd/ hes/ jra/

bEgjDWYy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)