Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
obwodnica
14.05.2010 15:28

Otwarto obwodnicę Pelplina

W piątek otwarto obwodnicę Pelplina - największą inwestycję drogową zrealizowaną w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. Obwodnica stanowi część trasy łączącej drogę krajową nr 1 z autostradą A1.

Podziel się
Dodaj komentarz

W piątek otwarto obwodnicę Pelplina - największą inwestycję drogową zrealizowaną w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. Obwodnica stanowi część trasy łączącej drogę krajową nr 1 z autostradą A1.

Jak poinformował PAP kierownik referatu drogownictwa Departamentu Infrastruktury pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego Piotr Skraburski, oddana właśnie do użytku obwodnica liczy cztery kilometry długości. W jej ciągu znajdują się most na rzecze Wierzycy i wiadukt kolejowy. Drogę zbudowano tak, że w każdą stronę ma po jednym pasie ruchu.

Jak powiedział PAP marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, oprócz usprawnienia połączenia drogi krajowej nr 1 z autostradą A1 budowa obwodnicy była niezbędna po to, by wyprowadzić z Pelplina ciężki transport.

"Chodziło m.in. o komfort mieszkańców, ale też o ochronę zabytkowego centrum tego miasta, w tym głównie pelplińskiej katedry, której nie służyły przejeżdżające w jej pobliżu ciężarówki" - powiedział Struk.

Marszałek dodał, że same prace budowlane przy obwodnicy rozpoczęto w lipcu 2008 roku (trwały więc niecałe dwa lata), ale poprzedziły je wieloletnie przygotowania. "Grunt pod budowę obwodnicy przejęto w 1999 roku, a pozwolenie na budowę zostało wydane siedem lat później" - wyjaśnił.

Obwodnica Pelplina budowana była w ramach projektu realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. Inwestycja współfinansowana była przez Unię Europejską oraz samorząd województwa pomorskiego.

Z momentem oddania do użytku obwodnica stała się częścią drogi wojewódzkiej nr 229 (dotąd biegła ona przez miasto). Oprócz obwodnicy w ramach tego samego projektu zmodernizowane zostaną także dwa dwukilometrowe odcinki drogi nr 229, łączące z jednej strony Pelplin z drogą krajową nr 1, a z drugiej - z autostradą A1. Prace te mają zostać zakończone z końcem czerwca.

Całość projektu będzie kosztowała ponad 97 mln zł, z czego 69 mln zł pochodziło z UE, a resztę sfinansował samorząd województwa pomorskiego. Jak dotychczas jest to największa inwestycja realizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. Wykonawcą obwodnicy była firma Skanska S.A.

Pelplin to liczące nieco ponad osiem tysięcy mieszkańców miasto leżące w południowo-wschodniej części województwa pomorskiego, między drogą krajową nr 1 a autostradą A1 (na wysokości Pelplina drogi te biegną niemal równolegle do siebie w odległości około ośmiu kilometrów).(PAP)

aks/ pad/ jbr/

Tagi: obwodnica, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz