Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Otwarto pierwszą w kraju stację naukową Polskiej Akademii Umiejętności

0
Podziel się

Pierwszą w kraju stację naukową Polskiej Akademii Umiejętności otwarto w
piątek w Katowicach. Najpierw naukowcy podejmą się opracowania historii Śląska - poinformowano
podczas konferencji prasowej.

bEpDGPSd

Pierwszą w kraju stację naukową Polskiej Akademii Umiejętności otwarto w piątek w Katowicach. Najpierw naukowcy podejmą się opracowania historii Śląska - poinformowano podczas konferencji prasowej.

Siedziba główna Polskiej Akademii Umiejętności znajduje się w Krakowie. Otwarta w piątek w Katowicach stacja naukowa jest trzecią po Nowym Jorku (1942) i Montrealu (1943) stacją na świecie oraz pierwszą w kraju. Stację otwarto na terenie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Prezes Polskiej Akademii Umiejętności prof. Andrzej Białas powiedział, że przy stacji powstanie komisja historii Śląska, co - jak podkreślił - jest pewną tradycją PAU, gdyż już przed II wojną światową PAU interesowała się tą kwestią i wydała "Historię Śląska od najdawniejszych czasów do roku 1400". "Teraz będziemy to próbowali kontynuować" - powiedział prof. Białas. Dodał, że ma nadzieję, że powstaną również kolejne komisje naukowe. "Cały projekt polega na tym, żeby jeszcze bliżej związać Kraków ze Śląskiem i Śląsk z Krakowem" - powiedział prezes.

bEpDGPSf

Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Wiesław Banyś podkreślał, że otwarcie PAU to ważne wydarzenie i olbrzymi prestiż nie tylko dla naukowców, ale dla całego regionu, gdyż stacja naukowa pozwoli na zacieśnienie współpracy badaczy reprezentujących nauki humanistyczne i ścisłe, będzie również sprzyjać dalszej integracji ponaduczelnianej oraz konsolidacji zasobów naukowych i potencjału badawczego. "Stacja PAU tu na Śląsku, to jest jeden z kolejnych elementów współdziałania między środowiskami akademickimi, które generalnie są dobrym motorem współpracy i integracji między dwoma regionami" - powiedział Banyś.

Komisja historyczna - jak powiedział historyk z Uniwersytetu Śląskiego prof. Zygmunt Woźniczka - będzie zajmowała się "dziejami Śląska i regionu", w tym również Zagłębia Dąbrowskiego. "Będą to badania - jak zakładamy - interdyscyplinarne, które będą pokazywały dzieje, kulturę i złożoność tego regionu" - powiedział prof. Woźniczka. Dodał, że opieka PAU zapewni m.in. promocję tych badań na forum ogólnopolskim.

Rada stacji będzie się składała z ok. 15 członków, w tym m.in. z członków PAU ze Śląska. Podczas konferencji poinformowano, że akty nominacyjne do rady zostaną wręczone w piątek podczas pierwszego spotkania.

Polska Akademia Umiejętności to instytucja naukowa mająca status stowarzyszenia, skupiająca wybitnych uczonych i naukowców (ok. 300 w kraju). Działalność rozpoczęła w 1873 roku jako Akademia Umiejętności. Od 1919 roku funkcjonuje jako PAU. W jej skład wchodzi sześć wydziałów - filologiczny, historyczny, matematyczno-fizyczno-chemiczny, przyrodniczy, medyczny, twórczości artystycznej. Od chwili powstania PAU rozwija współpracę zagraniczną i działalność na forum międzynarodowym.(PAP)

bEpDGPSl

ktp/ mrt/ mow/

bEpDGPSG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)