Notowania

łódzkie
24.04.2009 15:46

Otwarto rozbudowany ośrodek rehabilitacyjny łódzkiej Caritas

Rozbudowany i zmodernizowany budynek rehabilitacyjny oddano w piątek do użytku w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym Caritas Archidiecezji Łódzkiej w Drzewocinach (Łódzkie).

Podziel się
Dodaj komentarz

*Rozbudowany i zmodernizowany budynek rehabilitacyjny oddano w piątek do użytku w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym Caritas Archidiecezji Łódzkiej w Drzewocinach (Łódzkie). *

To jedyny ośrodek rehabilitacyjny łódzkiej Caritas. Wartość inwestycji wyniosła ponad 800 tys. zł - powiedział PAP kierownik ośrodków Caritas Tomasz Kopytowski.

Rozbudowa kompleksu pozwoliła zgromadzić cały sprzęt rehabilitacyjny będący na wyposażeniu ośrodka w jednym miejscu. W tej chwili budynek ma ponad 170 m. kw. "Większa powierzchnia użytkowa budynku pozwoli poszerzyć zakres oferowanych zabiegów rehabilitacyjnych i podwyższyć komfort terapii. Dzięki temu możliwe będzie zwiększenie liczby uczestników turnusów rehabilitacyjnych" - zaznaczył Kopytowski.

Ośrodek w Drzewocinach jest jedyną tego typu placówką będącą własnością Caritas Archidiecezji Łódzkiej i jednym z nielicznych ośrodków rehabilitacyjnych w regionie.

Turnusy rehabilitacyjne organizowane są w ośrodku nieprzerwanie od 2000 roku. Nabór na nie ogłaszany jest na wiosnę poprzez łódzkie parafie. Podczas 14-dniowych turnusów ich uczestnicy mają zapewnioną fachową opiekę medyczną i zabiegi rehabilitacyjne.

W turnusach uczestniczą zarówno osoby dorosłe, jak i młodzież oraz dzieci z upośledzeniem kończyn dolnych i górnych, dla których prowadzone są zajęcia ogólnousprawniające.

"Organizujemy także turnusy dla dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym i ich rodziców, z programem nauki niezależnego funkcjonowania z niepełnosprawnością. Prowadzimy terapię ruchową oraz zajęcia z terapii muzyką, plastyką, które mają rozwijać intelektualnie" - wyjaśnił szef ośrodka.

Przyznał jednocześnie, że z roku na rok liczba uczestników wzrasta. W ub. roku w turnusach rehabilitacyjnych uczestniczyło około 350 osób, w tym 19 dzieci. W tym roku zaplanowano osiem turnusów rehabilitacyjnych dla ponad 400 osób dorosłych oraz 20 dzieci.

Środki na rozbudowę istniejącej wcześniej sali rehabilitacyjnej pozyskano z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (połowa kosztów), a także z wydziału Funduszu Kościelnego MSWiA oraz od sponsorów i darczyńców. (PAP)

szu/ wkr/ mow/

Tagi: łódzkie, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz