Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Otwarto trasy rowerowe i piesze wokół Jeziora Śniardwy

0
Podziel się:

Zwiedzenie wielu mazurskich zabytków i miejsc związanych np. z obecnością
Prusów, umożliwiają nowe trasy rowerowe i piesze wokół największego akwenu w Polsce - jeziora
Śniardwy. Trasy wyznaczyła i opisała wykorzystując technologię GPS Lokalna Grupa Działania
"Mazurskie Morze".

Zwiedzenie wielu mazurskich zabytków i miejsc związanych np. z obecnością Prusów, umożliwiają nowe trasy rowerowe i piesze wokół największego akwenu w Polsce - jeziora Śniardwy. Trasy wyznaczyła i opisała wykorzystując technologię GPS Lokalna Grupa Działania "Mazurskie Morze".

Jak powiedział PAP dyrektor biura LGD "Mazurskie Morze" Dariusz Kizling nowa technologia pozwala odejść od tradycyjnego znakowania szlaków w terenie. "Turysta może skorzystać z opisu trasy rowerowej posługując się nawigacją, bądź telefonem komórkowym po pobraniu aplikacji ze strony internetowej LGD +Mazurskiego Morza+" - podkreślił. Wystarczy wybrać odpowiedni link (zależny od systemu jaki posiada telefon), ściągnąć aplikację i wgrać plik z trasami.

Opracowana trasa wokół jeziora Śniardwy, licząca około 100 kilometrów, jest jedną z piękniejszych na Mazurach. Można ją pokonać w ciągu jednego dnia, jednak pomysłodawcy zachęcają do podzielenia jej na kilka etapów. Wówczas można odwiedzić wszystkie ciekawe miejsca i podziwiać uroki Śniardw zwanego Mazurskim Morzem. W sezonie dodatkową atrakcją trasy jest przeprawa promowa w miejscowości Wierzba, przez jezioro Bełdany.

Na trasach szczegółowo opisano 21 miejsc. Są to zabytki, ciekawe miejsca przyrodnicze czy obiekty turystyczne, które są członkami sieci Dziedzictwa Kulinarnego Warmii, Mazur i Powiśla. Można w nich spróbować regionalnych potraw przyrządzonych z lokalnych produktów według tradycyjnych receptur.

Wśród najciekawszych miejsc znajdujących się na oznaczonych trasach warto wymienić Iznotę, wieś położoną nad "Czarną Rzeką", czyli Krutynią. Iznota nie leży bezpośrednio nad Śniardwami, a nad zatoką jeziora Bełdany. Unikalny urok nadaje jej możliwość wędrówki w czasie, dzięki "Galindii" - ośrodkowi kultywującemu kulturę dawnych plemion pruskich.

Popielno z kolei to zaciszna przystań jachtowa i jednocześnie siedziba Stacji Badawczej Rolnictwa Ekologicznego i Hodowli Zachowawczej PAN. Popielno słynie z hodowli koników polskich - tarpanów, a także bobrów i jeleniowatych. Można tu zwiedzić Muzeum Przyrodnicze oraz park z rzadkimi gatunkami drzew i krzewów, pozostałość po arboretum stacji badawczej Uniwersytetu w Królewcu.

Warnowo to osada leśna nad jeziorem Warnołty, łączącym się przez zarastający przesmyk ze Śniardwami. Podczas drugiej wojny światowej w okolicy Warnowa był obóz dla jeńców wojennych zatrudnionych w pracach leśnych.

W Wejsunach warta zwiedzenia jest Mazurska Izba Regionalna, z wnętrzem wyposażonym w oryginalne rustykalne meble. Nad wsią góruje stylowy kościół ewangelicki z czerwonej cegły. Znajdują się też tu resztki osady staropruskiej i cmentarzyska z nagrobkami z głazów narzutowych.

W Niedźwiedzim Rogu w wysokiego brzegu widać Wyspę Pajęczą i wyspę Czarci Ostrów. Obydwie wyspy w czasach pogańskich były miejscem kultowym Prusów.

Seksty to zatoka Śniardw. Podczas II wojny światowej znajdował się tu obóz pracy przymusowej, w którym więźniowie produkowali tłuczeń granitowy, z wydobywanych z podwodnych raf, głazów narzutowych.

W porcie jachtowym Okartowo, umiejscowiona jest Mazurska Służba Ratownicza - Stacja Ratownictwa Wodnego. Założona została w 1978 roku; ratownicy prowadzą całodobowe dyżury. (PAP)

ali/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)