Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Otwarto "wirtualny pokój" księdza Popiełuszki

0
Podziel się:

Instytut Pamięci Narodowej uruchomił pod adresem www.popieluszko.pl portal
internetowy poświęcony ks. Jerzemu Popiełuszce. 19 października mija 25 lat od tragicznej śmierci
kapelana Solidarności.

bFedsMxx

*Instytut Pamięci Narodowej uruchomił pod adresem www.popieluszko.pl portal internetowy poświęcony ks. Jerzemu Popiełuszce. 19 października mija 25 lat od tragicznej śmierci kapelana Solidarności. *

Gość portalu poznaje historię życia ks. Popiełuszki, wędrując po wirtualnym pokoju duchownego. W projekcie strony wykorzystano fotografie rzeczywistych pomieszczeń, w których Popiełuszko mieszkał i pracował. W wirtualnym pomieszczeniu umieszczono przedmioty symbolizujące kolejne etapy życia kapłana. Kliknięcie w wiklinową kołyskę prowadzi gościa strony do informacji o rodzinnej wiosce księdza, podlaskich Okopach, czapka żołnierska otwiera przed czytelnikiem informację o służbie wojskowej kleryka Popiełuszki, lalka w kostiumie pielęgniarki otwiera link do opowieści o latach, gdy duchowny zajmował się duszpasterstwem studentów medycyny. Książki na wirtualnym regale to droga do informacji o publikacjach duchownego a klikając w słońce za oknem można się dowiedzieć o przebiegu procesu beatyfikacyjnego księdza.

Na stronie zamieszczono także m.in. filmy archiwalne i dokumentalne, galerię zdjęć oraz mapę przedstawiającą miejsca działalności ks. Jerzego. Internauci mogą przeczytać informacje dotyczące inwigilacji ks. Popiełuszki (należy klikać w telefon, gdzie często montowany był podsłuch). Jak napisali autorzy portalu, szczególnie wartościowe są homilie ks. Popiełuszki (w formacie audio), które głosił podczas Mszy Świętych za Ojczyznę w warszawskim kościele Św. Stanisława Kostki. Kazania zostały zamieszczone także w formie tekstów do czytania oraz w postaci autentycznych rękopisów

bFedsMxz

Zdaniem twórców portalu, tego rodzaju forma przekazu daje szansę na dotarcie do szerokiego kręgu odbiorców, a szczególnie do ludzi młodych, dla których internet jest podstawowym narzędziem komunikacji.

Ks. Jerzy Popiełuszko, kapłan środowisk opozycyjnych i robotniczych związanych z podziemną Solidarnością, został zamordowany przez peerelowską służbę bezpieczeństwa w październiku 1984 roku. 25 lat temu, 19 października, funkcjonariusze specjalnej grupy ówczesnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zatrzymali jego auto w okolicach Górska w powiecie toruńskim, kiedy po odprawionej w Bydgoszczy mszy św. wracał do Warszawy.

W procesie morderców księdza Popiełuszki (tzw. procesie toruńskim) Grzegorz Piotrowski został skazany na 25 lat więzienia, jego przełożony, wiceszef IV departamentu MSW Adam Pietruszka - także na 25 lat; Leszek Pękala - na 15 lat i Waldemar Chmielewski - na 14 lat. Wszyscy, którzy brali udział w zabójstwie, są już na wolności; ich przełożonych uniewinniono.

Proces beatyfikacyjny ks. Popiełuszki, który rozpoczął się w 1997 roku, zmierza już ku końcowi. (PAP)

bFedsMxF

aszw/ abe/ jra/

bFedsMya
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)