Notowania

wiadomości
08.01.2012 17:11

Owsiak: na koncie WOŚP już ponad 8 mln zł

Ponad 8,1 mln zł zebrano do godz. 17 podczas XX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - poinformował szef fundacji Jurek Owsiak na konferencji prasowej. Jak dodał, jeśli uda się zebrać tyle pieniędzy, co w zeszłym roku, WOŚP zrealizuje cele tegorocznego Finału.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ponad 8,1 mln zł zebrano do godz. 17 podczas XX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - poinformował szef fundacji Jurek Owsiak na konferencji prasowej. Jak dodał, jeśli uda się zebrać tyle pieniędzy, co w zeszłym roku, WOŚP zrealizuje cele tegorocznego Finału.

W tym roku, podczas jubileuszowego, XX Finału, WOŚP zbiera pieniądze na urządzenia do ratowania życia wcześniaków i pompy insulinowe dla kobiet ciężarnych chorych na cukrzycę.

"Ministerstwo Zdrowia znalazło 8 mln zł na procedury związane z wczesną diagnostyką onkologiczną. Generujemy te koszty, ponieważ będzie badanych więcej dzieci, ale dzięki temu także budujemy oszczędności. Wczesna diagnostyka to jest szybkie, o wiele tańsze leczenie. Pan minister oświadczył, że znalazł 8 mln zł" - powiedział Owsiak.

Poinformował, że po 20 latach fundacja WOŚP wymienia sprzęt medyczny, który kupiła za środki zebrane podczas pierwszych finałów. "Jeżeli wsparcie Ministerstwa Zdrowia będzie faktyczne, to znowu kupimy sprzęt z najwyższej półki" - powiedział Owsiak.

"Kiedy zaczynaliśmy dzisiaj Finał mieliśmy na naszym koncie prawie 2 mln zł. To oznacza, że już rozwiązaliśmy problem pomp insulinowych. Te pieniądze, które już są na naszym koncie, pozwalają zrealizować bardzo wiele planów, celów. Jeżeli zbierzemy podobne pieniądze, które mieliśmy rok temu, to będziemy mogli spokojnie wszystko zrealizować" - zapewnił.

Przypomniał, że fundacja chce zapewnić pompę insulinową każdej kobiecie w ciąży, chorej na cukrzycę. Podkreślił, że WOŚP od kilku lat prowadzi już taki program w 12 województwach, chciałaby jednak, żeby możliwość wypożyczenia pompy miały kobiety w całej Polsce.

Dodał, że każde dziecko urodzone w niedzielę otrzyma body WOŚP z serduszkiem. Fundacja szacuje, że rozda ok. 1300 ubranek, ponieważ mniej więcej tyle dzieci rodzi się codziennie w Polsce.

W budynku TVP fundacja zorganizowała "orkiestrowy szpital", w którym pokazuje sprzęt, jaki kupuje dla szpitali. "To forma rozliczenia się, chcemy pokazać, na co wydajemy zebrane pieniądze, zaprezentować programy, które realizujemy. Zaprosiliśmy ekspertów z całej Polski, z którymi pracujemy na co dzień. Dziś można się dowiedzieć, do czego ten sprzęt służy, są inscenizacje operacji, które są przy jego pomocy wykonywane, obecni lekarze i pielęgniarki pokażą, jak działa, jak jest wykorzystywany" - powiedział wiceprezes fundacji prof. Bohdan Maruszewski.

"Orkiestrowy szpital" można odwiedzać do godz. 20.

Maruszewski przypomniał, że ciągu 20 lat fundacja Jurka Owsiaka kupiła ok. 23,5 tys. urządzeń dla 600 polskich szpitali, za kwotę 450 mln zł. Zakupiono m.in. 955 inkubatorów, 834 kardiomonitorów, 231 aparatów usg i 116 aparatów rtg; dzięki WOŚP wyposażono także 868 stanowisk do badania słuchu, dzięki czemu przebadano ponad 3 mln noworodków. (PAP)

gdyj/ akw/ mok/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz