Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ozdobne minizdroje stanęły na głównej ulicy Łodzi

0
Podziel się

Cztery minizdroje z wodą ze studni głębinowych -
zdobione rzeźbami dzieci i ryb - odsłonięto w poniedziałek na
głównej ulicy Łodzi - Piotrkowskiej.

bEiNcEol

Cztery minizdroje z wodą ze studni głębinowych - zdobione rzeźbami dzieci i ryb - odsłonięto w poniedziałek na głównej ulicy Łodzi - Piotrkowskiej.

Zdroje stanęły przy domu handlowym "Magda", w pasażach Rubinsteina i Schillera oraz przy ul. Roosevelta. Dzięki nim będzie można opłukać ręce i twarz, a nawet ugasić pragnienie, bo płynąca z nich woda pochodzi ze studni głębinowych.

Kolumny wykonane z granitu ozdobione są postaciami dzieci i ryb odlanymi z brązu oraz ornamentami, spod których sączy się woda.

bEiNcEon

"Dzieci to symbol miasta młodego duchem. Sylwetki ryb przypominać mają o tym, że Łódź w istocie wyrosła dzięki wodzie, w oparciu o lokalny system rzek" - mówił podczas uroczystości odsłonięcia zdrojów prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji (ZWiK) w Łodzi Marek Pyka.

Woda doprowadzona do zdrojów pochodzi z miejskiej sieci ze studni głębinowych. Zdroje mają zdobić główną ulicę Łodzi oraz promować łódzką wodę dostarczaną mieszkańcom, która - według władz miasta - jest jedną z najlepszych w Polsce. W ponad 90 proc. łódzka "kranówka" czerpana jest z niemal 60 studni głębinowych.

Prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki podkreślił, że łodzianie mieszkają "na wodzie". Przypomniał, że pod miastem i na jego obrzeżach aż 18 rzek płynie w kierunku Wisły i Odry. Łódź leży na dziale wodnym i tu wiele rzek ma swoje źródła.

Autorami projektów są artyści Marcin Mielczarek i Magdalena Walczak. "Zależało nam na tym, żeby stworzyć nośny symbol, z którym Łódź mogłaby się kojarzyć" - powiedział PAP Mielczarek.

bEiNcEot

Budowa ozdobnych zdrojów kosztowała w sumie ok. pół miliona złotych.

To kolejny projekt zrealizowany przez ZWiK w ramach programu "Fontanny dla Łodzi". Zakłada on budowę nowych miejskich fontann, a także renowację i już istniejących.

Dotąd w ramach projektu uruchomiono pięć fontann, m.in. na ul. Włókienniczej, fontannę "Kochankowie z ulicy Kamiennej", zabytkową studnię miejską na placu Wolności oraz fontannę patronki Łodzi św. Faustyny na placu Niepodległości.

Trwa obecnie budowa jednej z największych w Polsce 35-metrowej fontanny w kształcie fali, która zdobić będzie plac przed łódzkim Teatrem Wielkim. Jej odsłonięcie ma się odbyć jeszcze w tym roku. (PAP)

bEiNcEou

szu/ hes/ abe/

bEiNcEoO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)