Notowania

wiadomości
15.06.2012 08:46

Ożywiają legendę - na Mazurach Mistrzostwa w Letnim Ciągnięciu Sanek

W Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie zostaną w sobotę rozegrane Mistrzostwa Świata w Letnim Ciągnięciu Sanek. Impreza jest inspirowana legendą "o wrednej mazurskiej babie Konopkowej, która w zamian za swą duszę kazała się latem ciągać diabłu sankami".

Podziel się
Dodaj komentarz

*W Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie zostaną w sobotę rozegrane Mistrzostwa Świata w Letnim Ciągnięciu Sanek. Impreza jest inspirowana legendą "o wrednej mazurskiej babie Konopkowej, która w zamian za swą duszę kazała się latem ciągać diabłu sankami". *

Ożywienie legendy o Konopkowej ma służyć promocji dziedzictwa kulturowego Mazur, w szczególności - okolic Węgorzewa.

"Staramy się promować przeszłość regionu w różny sposób. Wiemy, że to trudna sprawa, a jednocześnie jestesmy przekonani, że nasza przeszłość regionalna nie musi być nudna. Trzeba umieć ją tylko spopularyzować, nie tylko przez wystawy czy publikacje. Uważamy, że +szalona+ imprezy oparta na lokalnej historii to dobry sposób na tę promocję" - powiedział PAP kustosz węgorzewskiego muzeum i koordynator projektu "Dzień z Konopkową" dr Jerzy Łapo.

Podczas "Dnia z Konopkową" rozegrane zostaną Mistrzostwa Świata w Letnim Ciągnięciu Sanek. Zawody te będą polegały na ciągnięciu na sankach dzieci lub kukły symbolizującej mazurską babę Konopkową ze wsi Ogonki pod Węgorzewem.

Wedle legendy hulaszcza Konopkowa sprzedała duszę diabłu w zamian za co ten miał jej do śmierci służyć. Jednym z poleceń Konopkowej wydanych diabłu było wożenie jej zimą taczką, a latem ciągnięcie sankami. W efekcie znużony służeniem wrednej babie diabeł zawarł pakt z jej mężem i obaj "pozbyli się" Konopkowej - diabeł jednak w podzięce pomógł jej mężowi dorobić się sporego majątku na "przeganianiu złego" z majętnych dworów i pałaców, m.in. tego w Sztynorcie.

"Organizując tę imprezę sięgnęliśmy do charakterystycznego tylko dla Węgorzewa podania o Konopkowej, które najpewniej nawiązuje do wydarzeń z XVI stulecia. I tak jak mazurska Konopkowa kazała się +ciągać+ diabłu na sankach, tak teraz dzieci i młodzież ciągną sanki ze słomianą kukłą, a dorośli wożą swoje pociechy lub siebie nawzajem" - powiedział PAP Łapo.

W ramach "Dnia z Konopkową" muzealnicy zaproponują swoim gościom także wydłubywanie kulek z błota czy wyścigi w workach, a także wykonywanie bibułkowych kwiatów.

Węgorzewscy muzealnicy liczą na to, że zawody przyciągnął do muzeum dzieci i rodziców. Tego dnia wszystkie wystawy będzie można oglądać za darmo. (PAP)

jwo/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz