Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ożywiona działalność budowlana w osiedlach żydowskich

0
Podziel się:

Gdy tylko 26 września wygasło 10-miesięczne moratorium na działalność
budowlaną w osiedlach żydowskich na Zachodnim Brzegu Jordanu, osadnicy energicznie zabrali się za
budowę nowych domów. W ciągu trzech tygodni ruszyły 544 nowe budowy - pisze w czwartek AP.

bESJkcGJ

Gdy tylko 26 września wygasło 10-miesięczne moratorium na działalność budowlaną w osiedlach żydowskich na Zachodnim Brzegu Jordanu, osadnicy energicznie zabrali się za budowę nowych domów. W ciągu trzech tygodni ruszyły 544 nowe budowy - pisze w czwartek AP.

Agencja podkreśla, że wiele domów buduje się na obszarach, które - praktycznie według każdego scenariusza pokojowego - są przewidziane jako część przyszłego państwa palestyńskiego. Według AP, może oznaczać, że bliskowschodnie rozmowy pokojowe, w których wznowienie zaangażowały się Stany Zjednoczone, są skazane na fiasko.

Podstawą informacji AP o nowych budowach są dane, zebrane przez tę agencję podczas wizyt w 16 z ponad 120 osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu, w rozmowach telefonicznych z mieszkańcami ponad 40 osiedli oraz w rozmowach z przedstawicielami firm budowlanych.

bESJkcGL

AP przyznaje, że jej dane mogą być niepełne. Izraelska organizacja Peace Now (Pokój Teraz) szacuje, że od wygaśnięcia moratorium, w osiedlach ruszyło ponad 600 nowych budów.

"Ta liczba jest alarmująca. To kolejny sygnał, że Izrael nie podchodzi poważnie do procesu pokojowego, w którym przecież chodzi o zakończenie okupacji" (ziem palestyńskich - PAP) - skomentował dane AP rzecznik władz palestyńskich na Zachodnim Brzegu, Hassan Chatib.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu uważa natomiast, że działalność budowlana w osiedlach nie będzie miała wpływu na ewentualne porozumienie pokojowe.

AP pisze, że skala działalności budowlanej w osiedlach sprawi, iż Palestyńczycy jeszcze bardziej stanowczo będą się domagać wznowienia moratorium, traktując to jako warunek kontynuacji rozmów pokojowych.

bESJkcGR

Na Zachodnim Brzegu mieszka obecnie prawie 300 tysięcy osadników żydowskich, obok 2,2 miliona Palestyńczyków. (PAP)

az/ ap/

7537764

bESJkcHm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)