Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

OZZL apeluje do premiera o rozwiązanie problemu z limitem czasu pracy lekarzy

0
Podziel się:

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku
Zawodowego Lekarzy zaapelował do premiera o podjęcie rozmów w celu
rozwiązania problemów opieki zdrowotnej w Polsce, w tym
szczególnie kwestii limitu czasu pracy lekarzy, czyli tzw. tzw.
klauzuli opt-out.

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy zaapelował do premiera o podjęcie rozmów w celu rozwiązania problemów opieki zdrowotnej w Polsce, w tym szczególnie kwestii limitu czasu pracy lekarzy, czyli tzw. tzw. klauzuli opt-out.

Na podpisanie tej klauzuli - czyli zgody na pracę ponad 48 godzin tygodniowo - nie zgodzili się lekarze z radomskich szpitali. Ponieważ wielu z nich wypracowało już trzymiesięczną normę, nie muszą przychodzić do pracy do końca marca. W efekcie w jednym ze szpitali ewakuowano już pacjentów z niektórych oddziałów.

OZZL w czwartkowym komunikacie przypomina, że radomscy lekarze nie prowadzą żadnej akcji protestacyjnej ani strajku. "Trudności w funkcjonowaniu szpitali w Radomiu są skutkiem zaniedbań, jakie nawarstwiały się latami w polskiej służbie zdrowia, a zostały spotęgowane nowymi przepisami o czasie pracy lekarzy" - oświadczył OZZL.

"Przepisy te - po raz pierwszy - objęły lekarzy powszechnie obowiązującymi normami czasu pracy, a właściwie pozostawiły dla lekarzy wydłużony okres tygodniowego czasu pracy, ale jedynie do 48 godzin (przedtem mogło to być nawet 96 godzin tygodniowo)" - przypomina związek.

OZZL zarzuca też władzom, że ciężar rozwiązania tego problemu i zapewnienie szpitalom obsady dyżurów pozostawiły dyrektorom szpitali.

"Postawa dyrektorów szpitali radomskich i konsekwencje, jakie z tego wynikają (brak obsady lekarskiej i konieczność ograniczania pracy szpitala) są - w istocie - dokładną realizacją zaleceń rządu w tej sprawie. Dlatego też i odpowiedzialność za ten chaos spada na rządzących" - ocenia OZZL.

"Zarząd Krajowy OZZL zwraca też uwagę - zarówno dyrektorom szpitali radomskich, jak i różnym przedstawicielom władz lokalnych i centralnych - że wypowiadane oficjalnie i nieformalnie groźby zastosowania sankcji wobec lekarzy, którzy nie podpisali tzw. klauzuli opt-out są bezprawne i jeśli zostaną one zrealizowane ZK OZZL złoży doniesienie do prokuratury i Państwowej Inspekcji Pracy" - podkreślono w oświadczeniu. (PAP)

js/ wkr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)