Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

OZZL skierował do TK dwa wnioski ws. wynagradzania stażystów i rezydentów

0
Podziel się:

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy
skierował do Trybunału Konstytucyjnego dwa wnioski: w sprawie
sposobu wynagradzania lekarzy stażystów oraz lekarzy rezydentów.
Chodzi o ustalanie płacy zasadniczej i wynagrodzeń za dyżury.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy skierował do Trybunału Konstytucyjnego dwa wnioski: w sprawie sposobu wynagradzania lekarzy stażystów oraz lekarzy rezydentów. Chodzi o ustalanie płacy zasadniczej i wynagrodzeń za dyżury.

Zdaniem OZZL obowiązujące przepisy "naruszają prawa lekarzy stażystów oraz lekarzy rezydentów do godziwego i adekwatnego do posiadanych kwalifikacji oraz ilości i jakości świadczonej pracy wynagrodzenia".

Jak argumentują związkowcy, ustalenie stałego, niezmiennego wynagrodzenia przez cały okres trwania stażu oraz przez całą rezydenturę pozbawia stażystów i rezydentów możliwości awansu. Takie rozwiązania - stała niezmienna stawka wynagrodzenia przez cały okres stażu - nie jest stosowna w odniesieniu do żadnej grupy stażystów w innych zawodach. Według wnioskodawców "ma to ewidentne cechy dyskryminacji".

OZZL zwraca także uwagę na fakt, że nie ma żadnego prawnego uzasadnienia odmiennego sposobu wynagradzania lekarzy stażystów za czas pracy w godzinach nadliczbowych. Przyjęcie sztywnej stawki wynagrodzenia za godzinę dyżuru (125 proc. stawki podstawowej) pozbawia ich należnego wynagrodzenia w oparciu o przepisy Kodeksu pracy, nie ma również prawnego uzasadnienia do wyłączenia stosowania w stosunku do lekarzy stażystów przepisów o wynagradzaniu za pracę w godzinach nadliczbowych. "Takie traktowanie, też tylko wobec jednej grupy stażystów, jest dyskryminacją" - uważa OZZL.

"Skarżone we wniosku przepisy naruszają art. 32 Konstytucji zakazujący dyskryminacji z jakichkolwiek powodów i nakazujący równe traktowanie oraz art. 2 Konstytucji mówiący, że Polska jest państwem prawnym" - napisali związkowcy w uzasadnieniu wniosków.

W myśl podpisanej pod koniec marca nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, wynagrodzenie lekarzy rezydentów ma wynosić nie mniej niż 70 proc. średniej krajowej. O zawetowanie ustawy apelowali do prezydenta rezydenci oraz OZZL. Młodzi lekarze chcieli, żeby w noweli znalazł się zapis, że ich wynagrodzenia będą równe średniej krajowej.

Związek postulował, by płaca lekarza rezydenta odpowiadała 200 proc. średniej płacy krajowej za poprzedni rok. Zdaniem związkowców połowę tej kwoty powinno opłacać, jak dotychczas, Ministerstwo Zdrowia, a połowę - szpitale, gdzie rezydenci pracują w czasie specjalizacji.

W Polsce jest około 7,5 tys. rezydentów, czyli lekarzy, którzy po ukończeniu studiów odbywają specjalizację finansowaną z budżetu państwa. (PAP)

akw/ pz/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)